profil

Ikar - postać ponadczasowa

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-01
poleca 85% 544 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dlaczego Ikar to postać poza czasem i przestrzenią??....

W dzisiejszych czasach najbardziej buntuje się młodzież. Buntują się oni przeciwko wszystkiemu: przeciwko rodzicom, szkole, zasadom... Jednak nie każdy bunt można porównywać do buntu Ikara. Nie każdy bunt kończy się tragicznie. Bunt może być także droga do spełnienia marzeń.

Przypomnijmy sobie najpierw mit o Dedalu i Ikarze:
Uwięziony na wyspie Dedal wymyśla sposób, aby razem z synem, unieść się w powietrze i uciec. W tym celu Dedal lepi z wosku i piór skrzydła które przyczepia sobie i synowi, jednocześnie nakazując mu żeby nie leciał ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Niestety Ikar nie słucha ojca, i podlatując zbyt wysoko spada do morza, natomiast Dedal dolatuje do celu swojej podróży.

W literaturze śmierć i lot Ikara przedstawiane są jako bunt tragiczny w skutkach. Ale przeciwko czemu zbuntował się Ikar, przeciwko woli ojca czy przeciwko naturze?? Dla Ikara sam lot by spełnieniem marzeń. Z jednej strony był on krokiem do upragnionej wolności, a z drugiej spełnieniem największych marzeń człowieka. Przepełniony szczęściem Ikar myslał że już nic złego nie może się stać i dlatego być może nawet nieświadomie poleciał zbyt wysoko.

Holden, bohater powieści "Buszujący w zbożu" buntuje się przeciwko niedoskonałemu światu, ludziom oraz własnym rodzicom. Po śmierci młodszego braciszka nie ufa nikomu, tylko młodszej siostrze. Wyrzucony z kolejnej szkoły, ucieka z domu i nie chce się spotykać z rodzicami.

Gilly, znana z opowieści "Wielka Gilly" buntuje się przeciwko dosłownie wszystkiemu. Po przyjściu do nowej szkoły uważa wszystkich za głupich i myśli, że jest lepsza od nich. Udaje twardą, a tak naprawdę boi się otworzyć i okazać swoich uczuć.

Buntownikiem jest także Prometeusz z Mitologi. Wykradł on ogień Bogom i podarował go ludziom za co został surowo ukarany.

Wiele utworów Adama Mickiewicza mówi o buncie. "Oda do młodości" jest ponad czasowym listem do młodych ludzi mówiącym o złu tego świata i jego ciemnych stronach. Poeta widzi w młodości i w braterskim powiązaniu serc ludzkich gwarancje powodzenia w jego przebudowie.

Ale bunt nie jest przecież obecny tylko w literaturze. Bardzo dużo buntu jest też w muzyce. Kilka lat temu popularne polskie zespoły rockowe stworzyły akcje "Muzyka przeciwko Rasizmowi". Muzycy buntowali się przeciwko złemu traktowaniu ludzi o innym kolorze skóry czy o innym pochodzeniu. W 1998 roku wydali oni wspólną płytę pod tytułem "Muzyka przeciwko rasizmowi" i umieścili na nich swoje utwory. To też jest bunt, ale pozytywny w skutkach.

Bunt jest wpisany w naturę człowieka. Dorastając buntujemy się przeciw zastanej rzeczywistości, chcemy ją zmieniać i to jest źródłem postępu. W historii ludzkości swój ślad pozostawiło wielu buntowników. Wielu także wykreowali w swych dziełach pisarze. Buntownicy na ogół przegrywają, ale dzięki nim świat zmienia się i zostają idee oraz legenda ich heroicznych czynów.

Bunt był, jest i będzie ponieważ kolejne pokolenia ludzi widzą zło w tym świecie i chcą je naprawiać.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

Według mnie Ikar wcale się nie buntował. Była tak przepełniony radością, że zapomniał o wszystkim co się dzieje wokół niego - także i o ostrzeżeniach ojca - i oddał się całkowicie lataniu. Nawt nie zauważył jak wysoko poleciał.
Praca wg mnie nie na temat, ale bardzo mi się podoba.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty