profil

Ikar - postać ponadczasowa.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Dlaczego Ikar to postać poza czasem i przestrzenią??....

W dzisiejszych czasach najbardziej buntuje sie młodzież. Buntują się oni przeciwko wszystkiemu: przeciowko rodzicom, szkole, zasadom... Jednak nie każdy bunt można porównywać do buntu Ikara. Nie kazdy bunt kończy sie tragicznie. Bunt może byc także droga do spełnienia marzeń.
Przypomnijmy sobie najpierw mit o Dedalu i Ikarze:
Uwięziony na wyspie Dedal wymyśla sposób, aby razem z synem, unieśc sie w powietrze i ucieć. W tym celu Dedal lepi z wosku i piór skrzydła które przyczepia sobie i synowi, jednoczesnie nakazując mu żeby nie leciał ani zbyt nisko ani zbyt wysoko. Niestety Ikar nie słucha ojca, i podlatując zbyt wysoko spada do morza, natomiast Dedal dolatuje do celu swojej podróży.

W literaturze śmierć i lot Ikara przedstawiane są jako bunt tragiczny w skutkach. Ale przeciwko czemu zbuntował sie Ikar, przeciwko woli ojca czy przeciwko naturze?? Dla Ikara sam lot by spełnieniem marzeń. Z jednej strony był on krokiem do upragnionej wolności, a z drugiej spełnieniem największych marzeń człowieka. Przepełniony szczęściem Ikar myslał że już nic złego nie może się stac i dlatego byc może nawet nieświadomie poleciał zbyt wysoko.

Holden, bohater powieści "Buszujący w zbożu" buntuje sie przeciwko niedoskonałemu światu, ludziom oraz własnym rodzicom. Po śmierci młodszego braciszka nie ufa nikomu, tylko młodszej siostrze. Wyrzucony z kolejnej szkoły, ucieka z domu i nie chce sie spotykać z rodzicami.

Gilly, znana z opowieści "Wielka Gilly" buntuje sie przeciwko dosłownie wszystkiemu. Po przyjściu do nowej szkoły uważa wszystkich za głupich i myśli, że jest lepsza od nich. Udaje twardą, a tak naprawde boi sie otworzyć i okazać swoich uczuc.
Buntownikiem jest także prometusz z Mitologi. Wykradł on ogień Bogom i podarował go ludziom za co został surowo ukarany.
Wiele utworów Adama Mickiewicza mówi o buncie. "Oda do młodości" jest ponad czasowym listem do młodych ludzi mówiącym o złu tego świata i jego ciemnych stronach. ęłęóPoeta widzi w młodości i w braterskim powiązaniu serc ludzkich gwarancje powodzenia w jego przebudowie.

Ale bunt nie jest przecież obecny tylko w literaturze. Bardzo duzo buntu jest tez w muzyce. Kilka lat temu popularne polskie zespoły rockowe stworzyły akcje "Muzyka przeciwko Rasizmowi". Muzycy buntowali sie przeciwko złemu traktowaniu ludzi o innym kolorze skóry czy o innym pochodzeniu. W 1998 roku wydali oni wspolna płyte pod tytułem "Muzyka przeciwko rasizmowi" i umieścili na nich swoje utwory. To też jest bunt, ale pozytywny w skutkach.

Bunt jest wpisany w naturę człowieka. Dorastając buntujemy się przeciw zastanej rzeczywistości, chcemy ją zmieniać i to jest źródłem postępu. W historii ludzkości swój ślad pozostawiło wielu buntowników. Wielu także wykreowali w swych dziełach pisarze. Buntownicy na ogół przegrywają, ale dzięki nim świat zmienia się i zostają idee oraz legenda ich heroicznych czynów.

Bunt był, jest i będzie ponieważ kolejne pokolenia ludzi widzą zło w tym świecie i chcą je naprawiać.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty