profil

Tematy maturalne 1998

poleca 85% 139 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1998

Temat 1.

"Dzieła sztuki nigdy nie przyjmujemy jako zrozumiałego samo przez się; widzimy je zawsze na tle jego prekursorów i poprzedników ". Przywołując wybrane (2-3) utwory literackie, uzasadnij tezę sformułowaną przez Josifa Brodskiego (lub podejmij polemikę).

Temat 2.

Postawy bohaterów to - dla Twojego pokolenia - przebrzmiałe słowa, temat do dyskusji, wzory zachowań... Odpowiedź uzasadnij.

Temat 3.

"Polacy nie są zorganizowanym narodem, wobec czego znaczy u nich więcej nastrój aniżeli rozumowanie i argumenty; sztuką rządzenia Polakami jest zatem wzniecanie odpowiednich nastrojów ". Przywołując stosowne teksty kultury, skomentuj myśl Józefa Piłsudskiego.

Temat 4.

Interpretując wiersz C.K. Norwida "Królestwo ", odpowiedz, czy proponowana współczesnym filozofia życia jest do zaakceptowania przez Ciebie?

1997

Temat 1.

"Poezjo! jakie twoje imię?

Tworząca? Cóż ty tworzysz? Siebie " - skomentuj słowa Juliana Tuwima, pisząc o możliwościach kreacyjnych artysty.

Temat 2.

Świat to labirynt, teatr, sen... Która z koncepcji mówienia o świecie przez literaturę jest najbliższa Twojemu sposobowi postrzegania rzeczywistości?

Temat 3.

"Społeczeństwo, któremu trudno się wyzbyć wad narodowych, buduje kolejne kaplice " - odnosząc się do kultury i realiów historycznych wybranej epoki (epok), skomentuj słowa ks. prof. Józefa Tischnera.

Temat 4.

Ponad czasem i okolicznościami - poszukaj "kluczy " do lektury wiersza Agnieszki Osieckiej - "Kamień z serca ".



1999

Temat 1.

Na podstawie wybranych utworów literackich wyjaśnij, czym może być dom rodzinny - oazą spokoju, miejscem konfliktów, wspomnieniem...?

Temat 2.

Bunt jako wyraz niezgody na rzeczywistość. Odwołując się do wybranych tekstów literackich, zaprezentuj bohaterów, którzy bunt uznali za konieczność.

Temat 3.

"Pisarz stwarza wizję życia, czytelnik może ją przyjąć lub odrzucić " (Jerzy Andrzejewski). Omów te utwory literackie, wobec których nie pozostałeś obojętny.

Temat 4.

Zinterpretuj wiersz Jana Lechonia "Rejtan ", zwracając uwagę na obecne w tekście odwołania do wydarzeń historycznych i tradycji narodowej.

Rzeszów. Matura próbna 1999

Temat 1.

"Jak żyć - spytał mnie w liście ktoś, kogo ja zamierzałam spytać o to samo " (W. Szymborska). Odszukaj w literaturze różnych epok odpowiedzi na to pytanie.

Temat 2.

Bezkompromisowość i kompromis. Przedstaw przykłady takich zachowań bohaterów wybranych utworów literackich.

Temat 3.

"Szukam nauczyciela i mistrza " (T. Różewicz). Przedstaw swoje rozważania o tych dziełach literackich, filmowych..., które mogą kształtować system wartości młodego człowieka z końca XX wieku.

Temat 4.

Interpretując wiersz Janusza St. Pasierba "poeta jest twoim bratem ", zwróć uwagę na rolę, jaką przypisuje poecie autor.



1998

Temat 1.

Wolna i zniewolona, w marzeniach i w rzeczywistości, ale zawsze Polska. Przedstaw funkcjonowanie motywu ojczyzny w wybranych utworach literackich.

Temat 2.

W literaturze polskiej i obcej możesz odnaleźć różne postawy życiowe. Zaprezentuj te, które mógłby zaakceptować dzisiaj młody człowiek.

Temat 3.

"Żaden utwór literacki nie przerobi ludzi, są wszakże takie, które ich pobudzają do przetwarzania się ". Myśl Aleksandra Świętochowskiego uczyń mottem rozważań nad rolą literatury.

Temat 4.

Dokonaj interpretacji wiersza Urszuli Kozioł "Przedpowitanie ", odczytując ukazaną przez autorkę wizję człowieka przyszłości.

1997

Temat 1.

Różne oblicza władzy. Rozwiń temat na podstawie wybranych utworów literatury polskiej i obcej.

Temat 2.

Idealiści i marzyciele w zderzeniu z rzeczywistością - zmieniają świat czy świat ich zmienia? Rozważ problem na przykładach wybranych bohaterów literackich.

Temat 3.

Non omnis moriar... Odwołując się do wybranych utworów literatury pięknej rozważ, jakie wartości decydują o nieśmiertelności dzieła literackiego.

Temat 4.

Człowiek - tułacz - wędrowiec w wierszach Adama Mickiewicza "Pielgrzym " i Edwarda Stachury "Przebyłem noc właśnie... "

Rzeszów. Matura próbna 1997

Temat 1.

Rodzina wobec doświadczeń i wyzwań losu. Rozwiń temat, odwołując się do wybranych tekstów literackich.

Temat 2.

"Serce ma swoje racje, których rozum nie zna ".

Rozważ, czy dewiza Blaise Pascala była bliska bohaterom literackim różnych epok?

Temat 3.

Do jakich przemyśleń na temat trudnych wyborów moralnych skłania Cię lektura wybranych tekstów?

Temat 4.

Zwracając uwagę na sposób tworzenia portretu matki, zinterpretuj wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Zwykłe matczysko ".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty