profil

Elektrociepłownia zasilana biogazem

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nie zanieczyszcza, ale czerpie z nieczystości. Tak działa elektrociepłownia

Elektrociepłownia zasilana w niekonwencjonalny. Działa nie dzięki spalaniu węgla czy turbinom wodnym, ale przez spalanie gazu wydobywającego się z nieczystości.

Jak to działa? W oczyszczalni ścieków ustawione są trzy tzw. zamknięte komory fermentacyjne. W nich zbierają się nieczystości i fermentują. Biogaz, który wydobywa się w trakcie procesu, zasila agregaty prądotwórcze, co daje 3 MW mocy elektrycznej i 3,5 MW energii cieplnej na dobę. Pokrywa to 75 proc. zapotrzebowania na prąd i ciepło oczyszczalni. Po wybudowaniu kolejnego agregatu oczyszczalnia będzie w całości zasilana biogazem, a nadwyżki prądu i ciepła kupi zakład energetyczny.

Budowa elektrociepłowni kosztuje ok. 8 mln zł.


Surowcem do produkcji biogazu mogą być prawie wszystkie organiczne odpady produkcji rolniczej. Szczególnie przydatne ze względu na skład są odchody zwierzęce w postaci gnojowicy lub obornika.


Energia biomasy

- Duże nakłady inwestycyjne,

+Zagospodarowanie odpadów komunalnych , przemysłowych i rolniczych.

Powstanie elektrociepłowni zasilanej biogazem dowodzi, że możliwe jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii

Wyraz „energia” jest wyrazem bardzo starym, pochodzenia greckiego. Słowo „wergon” oznaczało „pracę”. Później Grecy opuścili literę „w” i dodali przedrostek „en-„ oraz końcówkę „eia”. W ten sposób powstał wyraz „en-erg-ia”. Pojęcie energii związane jest więc z pojęciem pracy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta