profil

Na podstawie tego, co wiesz o powieściowym Ramzesie XIII, spróbuj sformułować program reform państwa, jaki mógłby stworzyć ten faraon

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Akcja książki toczy się w 11 wieku p.n.e. w okresie panowania dwudziestej dynastii Faraonów. Kraj był wyniszczony wojnami, które doprowadziły do wymordowania wielu chłopów. Ziemia była źle uprawiana, a rolnictwo mało wydajne. Rzemiosło było w tym samym stanie, a spustoszony skarb państwa i niewystarczająca liczba wojska to nie koniec kłopotów. W państwie panowała bieda i okrucieństwo wobec chłopów i niewolników, kiedy kapłani żyli w przepychu i myśleli tylko o własnych korzyściach. Wewnątrz kraju wzrastała potęga ekonomiczna Fenicjan, ponieważ udzielali oni Egipcjanom pożyczek na wysoki procent. Wchodzili w posiadanie coraz to większej ilości ziem, przez co wywierali duży wpływ na politykę zagraniczną państwa egipskiego. Kiedy rządził Ramzes XII, duży wpływ na losy kraju mieli kapłani, ponieważ bał się on im sprzeciwić.
Po jego śmierci rządy objął Ramzes XIII, któremu nie podobała się sytuacja w kraju. Chciał poprawić sytuację gospodarczą i społeczną, oraz odmienić los poddanych. Głównym jego celem była reforma armii, którą chciał wzmocnić i uzbroić. Chciał również poprawić sytuację chłopów poprzez zmniejszenie podatków. Chłopom i niewolnikom chciał dać jeden dzień wolny od pracy w tygodniu. Uważał, że niewolnicy nie powinni wykonywać tak ciężkich prac jak do tej pory. Chciał również zniesienia kary śmierci za drobne wykroczenia i sprawiedliwszych wyroków. Jednak jednym z głównych celów Ramzesa XIII było odsunięcie od władzy kapłanów. Chciał rządzić samodzielnie, a kapłanów pozbawić wpływów, bardzo wysokich dochodów, a także chciał pozbawić ich bogactwa już zgromadzonego, dzięki któremu mógłby przeprowadzić reformy.
Niestety z jego ambitnych planów nic nie wyszło. Był on zbyt mało elastyczny, nie mógł się przystosować do zmieniających się i ciągle to nowych barier czy warunków stawianych mu przez życie. Szybko zyskał miano nieodpowiedzialnego mężczyzny, lubiącego towarzystwo kobiet. Ludzie uważali go za obłąkanego, przez co tracił poparcie. Jego brak zainteresowania nauką ostatecznie go pogrążył. Przez zaćmienie słońca, które pokryło się z datą powstania stracił władzę a w konsekwencji życie, w którym nie urzeczywistnił swoich marzeń.
Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata