profil

Dlaczego Ramzes XIII poniósł klęskę - "Faraon" B. Prusa.

poleca 91% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ramzes XIII, jak każdy normalny człowiek, popełniał błędy. Miał wspaniałe ideały i ambitne plany na przyszłość. Był wrażliwy na cudzą krzywdę i nie cierpiał niesprawiedliwości. Dlaczego więc poniósł klęskę?
Myślę, że jednym z powodów przegranej Ramzesa XIII była jego młodość i niedoświadczenie. Chciał poprawić los chłopów, ale brakowało mu możliwości. Nie znał zasad, jakimi kieruje się państwo i uważał, że faraonowi należy się wszystko. Stawiał przed sobą cele, do których nie potrafił konsekwentnie dążyć. Chciał przeciwdziałać trwonieniu pieniędzy, lecz sam był rozrzutny i nie potrafił zrezygnować z wystawnego życia, co świadczy również o jego rozrzutności.
Miał gwałtowne usposobienie i często lekkomyślnie podejmował swoje decyzje. Nie potrafił przewidzieć skutków swoich wyborów. Był zbuntowanym i porywczym człowiekiem, dlatego nie zawsze kierował się rozumem, a na jego postanowienia często wpływały chwilowe emocje i odczucia, tak jak w przypadku, gdy obiecał wojsku ogromne sumy pieniędzy, nie zważając na to, że skarbiec świeci pustkami.
Sądzę, że młody faraon był zbyt dumny i pewny siebie. Lekceważył swoich przeciwników, a nienawiść do kapłanów zaślepiła go, przez co działał nierozważnie. Nieprzemyślaną była decyzja, aby wyjawić Mefresowi i Mentezufisowi, że zna ich plany.
Moim zdaniem, duży wpływ na życie Ramzesa XIII miał fakt, iż otaczali go zdrajcy i przeciwnicy. Mimo, że miał szlachetne plany, nie był wstanie ich zrealizować, ponieważ bagatelizował mądrość i przebiegłość kapłanów, którzy wciąż próbowali kierować nim i czerpać z tego korzyści. Jako faraon zamierzał ukrócić ich samowolę. Niestety, nie zdążył tego osiągnąć.
Mam nadzieję, że powyższymi argumentami wyjaśniłam, dlaczego Ramzes XIII poniósł klęskę. Po jego śmierci reformy, do których dążył, wprowadził w życie Herhor – nowy władca Egiptu. Z pewnością potrafił on rządzić krajem, w przeciwieństwie do Ramzesa.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta