profil

Miłość raduje czy unieszczęśliwia? Co sądzisz na ten temat? Swoje rozumowania poprzyj przykładami lektur.

poleca 85% 478 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz William Szekspir

Miłość to uczucie, które jest jednym z najsilniejszych i najbardziej znaczących przeżyć w życiu człowieka. Człowiek rodzi się z miłości, dla miłości i do miłości. Jest wiele wyrazów miłości, może ona być skierowana do dziecka, kobiety, ojczyzny, boga. Miłość do drugiej osoby pozwala przetrwać nam trudne chwile, pobudza do działania, dostarcza mnóstwo radości, a niejednokrotnie kończy się tragicznie. Dlatego nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że miłość raduje, lub unieszczęśliwia. Miłość, to temat, który dominuje na kartach wielu utworów literackich. W „Panu Tadeuszu” ma ona dwa oblicza. Jedno to uczucie Jacka do Ewy, które doprowadza do zbrodni i odrodzenia się bohatera pod postacią księdza Robaka- emisariusza i patrioty. Drugie to szczęśliwa miłość Tadeusza i Zosi, która kładzie kres kłótniom między rodami.

Wiele jeszcze takich szczęśliwych par odnajdziemy literaturze np. : Helena Kurcewiczówna i Jan Skrzetuski w „Ogniem i Mieczem”, Oleńka Bilewiczówna i Andrzej Kmicic w „Potopie” Henryka Sienkiewicza. Pary te cierpliwie czekają na siebie, zmieniają swój charakter i zasady postępowania.

Natomiast przykładem miłości tragicznej są dzieje Romea i Julii, z utworu Wiliama Szekspira. W utworze tym para nastolatków dwóch arystokratycznych, zwaśnionych rodzin zakochuje się w sobie. Jednak nie jest im dane żyć ze sobą. W wyniku tragicznego nieporozumienia oboje popełniają samobójstwo.

Na podstawie wyżej przytoczonych przykładów z literatury stwierdzam, że miłość może radować, ale i unieszczęśliwiać. Różni ludzie i bohaterowie lektur, o których wspomniałem kochają i cierpią, ale jednocześnie miłość wyzwala w nich niesamowitą siłę, daje radość, wzbogaca życie, chociaż jest ciągłym niepokojem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta