profil

Czy zgadzasz się ze zdaniem: "Statek w porcie jest bezpieczny, ale nie po to buduje się statki." Czy w życiu warto ryzykować? Swoje zdanie poprzyj kilkoma argumentami.

poleca 83% 186 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Krzysztof Kolumb Kamienie na szaniec

Napisz rozprawkę na temat: ,, Czy zgadzasz się ze zdaniem: ,,Statek w porcie jest bezpieczny, ale nie po to buduje się statki." Czy w życiu warto ryzykować? Swoje zdanie poprzyj kilkoma argumentami w tym dwoma z literatury.
Kto nie ryzykuje ten nie zyskuje. Czy to twierdzenie jest prawdziwe? Często boimy się ryzyka, wolimy wybrać opcję bezpieczniejszą. Jest to typowe zachowanie człowieka i nie ma się temu co dziwić. Na podstawi kilku argumentów spróbuje udowodnić, że gdyby nie ten impuls świat mógłby zupełnie inaczej wyglądać.
Bohaterowie ,, Kamieni na Szaniec" stykali się z ryzykiem każdego dnia, rozwieszając ulotki na słupach, kreśląc kotwicę na murach, zrywając niemieckie flagi. Jednak co im to dało? Mogli zostać skazani na śmierć, lub trafić do więzienia. Lecz to właśnie dzięki takim osobą, polska odzyskała niepodległość. Ich małe czyny dawały siłę innym, że mamy szansę, aby znów stać się wolnym i niepodległym krajem.
Główny bohater książki Ernesta Hemingway ,,Stary człowiek i morze", pomimo iż nie miał szans dowieźć ogromną rybę większą niż jego łódź nie poddał się. Podjął ryzyko, chociaż rekiny nie dawały mu spokoju, ryba została praktycznie zjedzona. Zyskał on wśród mieszkańców swojego miasteczka szacunek, oraz uwierzył w siebie. Zyski był zdecydowanie większe niż straty, ponieważ odmieniły jego życie.
Krzysztof Kolumb wielki odkrywca, chciał znaleźć drogę do Indii. Jednak, gdy podróż nie szła według planów, ludzi zaczęli się buntować, on się nie poddał. Podjął ryzyko mimo iż wszyscy na statku, cała załoga mogła zginąć wierzył, że wkrótce znajdzie ląd. To właśnie dzięki tej decyzji dziś wiem, że istnieje kontynent za wielkim oceanem.
Współcześnie w wielu krajach toczą się wojny domowe. Informacji dostarczają nam dziennikarze. Często opuszają rodziny, aby jechać do kraju ogarniętego wojną, tylko dlatego, aby pokazać ludziom prawdę. Niekiedy w wiadomościach słyszymy, że samochód z dziennikarzami wpadł w zasadzkę i zginęli. Reportażyści ryzykują dla prawdy. To właśnie głównie dzięki mediom wiemy jaka jest sytuacja ludzi w danym kraju, jak żyją.
Uważam, że z przedstawionych powyżej argumentów mogę potwierdzić postawioną wcześniej tezę: Kto nie ryzykuje ten nie zyskuje. Gdyby nie ten impuls, nie mielibyśmy pojęcia co dzieje się w innych krajach, że za wielkim oceanem istnieje kontynent, że człowiek może dokonać rzeczy nie prawdopodobnych. Nie nastąpiłby rozwój cywilizacji i człowiek pozostałby dalej w epoce kamienia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty