profil

„Tylko pytania dzisiaj brzmią prawdziwie, żyjemy w samych znakach zapytania” Anna Kamieńska, odwołując się do treści wybranych lektur z połowy XIX i XX wieku uzasadnij prawdziwość tej tezy.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Anna Kamieńska urodziła się w 1920 r. Ukończyła studia z filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Debiutowała jako poetka w 1945r. W tygodniku Wieś. Spod jej pióra wyszło dużo wierszy i opowiadań. Zmarła w 1986r.W czasie swojej twórczości doszła do wniosku, że : „Tylko pytania dzisiaj brzmią prawdziwie, żyjemy w samych znakach zapytania” Według tego stwierdzenia są pytania, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi ponieważ nigdy do końca nie uda nam się zgłębić prawdziwych myśli ukrytych w drugim człowieku.

Medaliony powstały podczas dochodzenia w sprawie przestępstw popełnionych przez Niemców. Wówczas Zofia Nałkowska zasiadała w komisji badającej te sprawy. Utwór składa się z ośmiu dochodzeń prowadzonych przez rozmowę z naocznymi świadkami lub z samymi ofiarami.

• Jak to możliwe, że szanowane i znane osobistości należące do inteligencji potrafiły dopuścić się takich zbrodni ?
• Co daje siłę ludziom do przetrwania w obozach ?
• Do czego ludzie są zdolni dla przetrwania w obozach ?
• Jak wojna wpływa na psychikę człowieka ?
• Jak łatwo podatni jesteśmy na manipulacje ?

Wesele Wyspiańskiego zostało zainspirowane ślubem Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Poprzez ukazanie zjaw będących „drugim ja” bohaterów pragnie obalić mity o wsi jako arkadii czy też wzajemnego zrozumienia chłopów i inteligencji. Obie strony próbują podjąć rozmowę ale każda ze stron albo jest zmęczona rozmową albo widzą, brak wiedzy na dany temat wyśmiewają drugą stronę.

• Poeta zadaje sobie pytanie : Czy możliwe jest prawdziwe długo trwał połączenie chłopów i inteligencji w walce z zaborcą ?
• Dlaczego wolimy sielanki niż zobaczyć prawdziwy świat, który nas otacza ? Może boimy się rzeczywistości ?
• Dlaczego ożenek z chłopką jest uważny za drogę ucieczki od spraw codziennych, od nudy i monotonni codziennego życia ?
• Dlaczego nawet widna, które mocno wpłynęły na bohaterów nie są wstanie zmienić ich na stałe ? Widma mogą symbolizować sytuacje, które zaistniały niespodziewanie ale i tak nie zmieniły one człowieka.

Chłopi Stanisława Reymonta to utwór opowiadający jak wygląda prawdziwe życie na wsi zaznajamia nas z problemem chłopów z ich zwyczajami i hierarchią oraz sprawami codziennymi. Czas trwania utworu to jeden rok podzielony na cztery pory roku. Głównym bohaterem jest Maciej Boryna., przedstawione są również losy jego rodziny. Autor próbuje odpowiedzieć na pytania :

• Jak wygląda prawdziwa sytuacja w polskich wsiach ?
• Jak ta chłopska zbiorowość jest zorganizowana ?
• Dlaczego mimo wszystkich zwad i problemów społeczność nigdy się nie rozpadnie ?
• Jak wygląda stosunek chłopów do przyrody i jak jest przyroda jest powiązana z ich rytmem życia ?

Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego opisują różna przykłady bezdomności. Nie tylko utratę domu ale też opuszczenie ojczyzny czy niemożliwość odnalezienia sensu życia.
Bohaterem utworu jest lekarz Tomasz Judym, który dzięki nauce awansował społecznie do grupy intelektualistów. Jednak pozostaje bezdomnym nie mając miejsca zamieszkania ani nie mogąc odnaleźć się w społeczeństwie. Poświęca swoje życie na pomoc bezdomnym.

• Czemu tak wysoko ceniąca siebie inteligencja nie potrafi lub nie chce zobaczyć panującej wszędzie biedy ?
• Czym tak naprawdę jest bezdomność ? Jakie są jej oblicza ?
• Czy człowiekowi, który odrzuca pomoc innych uda się samemu rozwiązać problem bezdomności ?
• Czy problem bezdomności kiedyś zniknie ?

Nawet gdy zadamy najprecyzyjniejsze pytanie nigdy nie uzyskamy stu procentowej odpowiedzi, zawsze zostaną wątpliwości. Ponieważ ponieważ nigdy nie uda nam się zgłębić do końca ludzkiego umysłu nie możemy być pewni czy otrzymaliśmy całkowitą odpowiedź. Tak jak to miało miejsce w Medalionach autorka nigdy nie pozna całej prawdy o zbrodniach nazistowskich. Ponieważ prawda jest tak wielka jak ilość ludzi, którzy się z nią zetknęli i tak głęboka jak najgłębsze skrywane przez nich myśli, które nigdy nie ujrzą światła dziennego. Badanie zamkniętych społeczności tak jak miało to miejsce w Chłopach jest tak samo skomplikowanym procesem. Człowiek nigdy do końca nie zrozumie drugiego człowieka. Dlatego zostają nam tylko pytania.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty