profil

Czy problematyka "Antygony" jest nadal aktualna.

poleca 87% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles Aleksander Fredro Juliusz Słowacki

Czy problematyka Antygony jest nadal aktualna? Uważam, że tak. Postaram się uzasadnić swoją opinię w tej sprawie poprzez przedstawienie odpowiednich argumentów.

Dramat ten opisuje konflikt serca i rozumu, podejmuje kwestię buntu jednostki wobec prawa. Uświadamia nam istnienie prawa oficjalnego, ustanowionego przez państwo oraz prawa ludzkiego, niespisanego, które podświadomie zna każdy z nas. Te elementy są obecne w naszym życiu po dziś dzien.

Podobne przykłady możemy znaleźć w innych dziełach literackich np. w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry lub w „Balladynie” Juliusza Słowackiego.

W życiu również zdarzają się sytuacje, które ukazują nierówną walkę. Moim zdaniem, trafnym przykładem jest walka kobiet, uznających aborcję przeciw prawu, jakie panuje w naszym państwie.

W „Antygonie” można również zauważyć, iż konflikt opisywany przez Sofoklesa jest konfliktem tragicznym- żadne z rozwiązań nie jest zupełnie trafne i sprawiedliwe.

Wiemy, że nawet we współczesnej rzeczywistości takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Dobrym przykładem sytuacji bez wyjścia jest związek dwojga ludzi, w którym występuje miłość platoniczna. Jeśli osoba, która nie czuje nic do swojego partnera pozostanie z nim, nadal będzie go raniła. Jeśli zaś zakończy tę znajomość, również zrani druga osobę. W tym przypadku istnieje tzw. Mniejsze i większe zło, lecz mimo wszystko ta sytuacja nie zakończy się w pełni szczęśliwie.

Kolejnym przykładem sytuacji bez wyjścia jest zagrożona ciąża. Przy porodzie lekarz musi wybrać miedzy życiem matki, a dziecka. Niezależnie od dokonanego wyboru, jedna osoba będzie musiała umrzeć.

Po przedstawionej argumentacji nadal uważam, że problematyka opisywanego przeze mnie dzieła jest ciągle aktualna.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury