profil

Pierogi-krótka historia

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przed wieloma tysiącami lat jakaś myśląca kobieta wpadła na pomysł, aby między dwoma ciężkimi kamieniami zemleć ziarno na mąkę, później dodała do niej jajka, trochę wody i zagniotła ciasto. Z niego uformowała cienkie placuszki i upiekła je nad płomieniem lub na gorących kamieniach., a następnie zawinęła w nie to, co miała i poczęstowała znajomych pierwszymi pierogami na świecie.

Pierogi stały się według wielu ludzi typową polską potrawą, zaś niektórzy twierdzą, że są one rosyjskie. Owszem, Polacy przejęli tę potrawę od Rosjan, lecz udoskonalili ją gotując ciasto, które Rosjanie smażyli.

Do nadziewania nadają się prawie wszystkie gatunki ciast: kruche, francuskie, kluskowe, drożdżowe, twarogowe i ziemniaczane (czyli te, które można rozwałkowywać). Pierogi można gotować, smażyć, piec i gotować na parze.
Ta wspaniała potrawa jak pierogi może być samodzielnym daniem obiadowym bądź deserem na słodko.

Zlepianie pierogów wcale nie jest takie czasochłonne, bowiem w sklepach można dostać specjalne foremki do lepienia.
Do nadziewania można używać wiele różnych produktów: mięso, orzechy, ser żółty, twaróg, owoce, warzywa, grzyby, ryby. Eksperymentując samemu można uzyskać bardzo dobre i oryginalne kombinacje
Polskie gospodynie najczęściej robią pierogi z mięsem, ruskie (w Rosji zwane polskimi), z kapusta i grzybami, z serem białym, z kaszą gryczaną, oraz ostatnio coraz bardziej popularne stały się pierogi z serem i miętą.
Gotowe pierogi gotowane okrasza się skwarkami lub masłem i cebulą, bądź pierogi na słodko polewa śmietana lub czekoladą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy