profil

Jakie cechy rycerskie mogą być aktualne w naszych czasach?

poleca 81% 844 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W epoce średniowiecza, w życiu społecznym i kulturowym dominowała religia. Ona to ukształtowała literaturę i wzory do naśladowania w ówczesnych czasach. Należały do nich: ideał świętego i ascety, ideał władcy i ideał rycerza. W średniowiecznej Francji powstawały pieśni, często układane przez zakonników, które często nawiązywały do żywotów świętych, oraz idealnych rycerzach, którzy walczyli z poganami i szerzyli w ten sposób chrześcijaństwo.

Za pierwszą i najdoskonalsza uważa się „Pieśń o Rolandzie”. Powstała ona prawdopodobnie około 11wieku we Francji.
Bohater tej epopei przedstawiony jest jako wzorzec rycerza średniowiecznego.

Roland w całym swoim życiu służył władcy - Karolowi Wielkiemu. Kochał swą ojczyznę i bronił wiary chrześcijańskiej przed poganami. Posłusznie przyjął dowództwo tylnej straży, choć nie był zadowolony z tego zadania.

Był wyniosły, dumny a honor cenił więcej niż zwycięstwo. Roland nie wezwał pomocy mimo próśb Oliwiera, gdyż jego duma nie pozwoliła mu rozsądnie zrozumieć krytycznej sytuacji. Uważał, że prośba o pomoc mogłaby splamić rycerski honor jego i rycerzy. Po straszliwej bitwie z Saracenami, w której polegli prawie wszyscy jego druhowie zrozumiał, że zginęli przez jego pychę i zarozumialstwo.
Nie posłuchał rady i nie wezwał na czas pomocy. Zrozumiał wtedy, że honor wiąże się z odpowiedzialnością za innych,.

Roland umiera na wzgórzu i wyciąga do Boga rękawicę na znak posłuszeństwa i hołdu. W ostatnich chwilach swego życia wspomina zdobyte ziemie dla Francji, swego króla Karola Wielkiego i prosi Boga by uratował jego duszę. Gdy umiera trzej aniołowie - Chembin, Michał i Gabriel zabierają jego duszę do raju.

Idealne cechy rycerza średniowiecznego to: szlachetność, waleczność, pobożność, męstwo, odwaga, perfekcja w posługiwaniu się bronią, wierność Bogu, królowi i ojczyźnie, a przede wszystkim honorowa walka.

Te wszystkie cechy były opiewane w pieśniach średniowiecznych i cenione wyżej niż własne życie. Ideały takie były
wówczas bardzo potrzebne, gdyż królowie zdobywali nowe tereny nawracając pogan na wiarę chrześcijańską i rycerze walczący musieli być pewni, że to co robią jest słuszne i prawe.

W dzisiejszych czasach w Europie i na świecie też toczą się wojny. Bliskim przykładem jest wojna w byłej Jugosławii, gdzie do dzisiaj, mordowani są podstępnie ludzie. Gdyby dzisiaj żołnierze cechowali się wartościami rycerzy średniowiecznych
może dawno już zakończyłyby się wojny i spory. Bo najważniejsza w życiu każdego żołnierza jest honor, sprawiedliwość i uczciwa walka.

Tak więc w obecnych czasach większość cech rycerskich jest aktualna. Ceniona jest odwaga honor i patriotyzm, a także mądrość monarchów podejmujących trudne i ważne decyzje. Mądre i rozważne decyzje decydują o istnieniu i życiu ludności cywilnej, dla której najważniejszy jest pokój i bezpieczne życie.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty