profil

Czy Ramzes XIII był postacią tragiczną?

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ramzes XIII to jedna z głównych postaci książki Bolesława Prusa pt.: „Faraon”. Był on młodym człowiekiem, kiedy przejął władzę po swoim ojcu Ramzesie XII. Jago panowanie trwało krótko, ale czy przez ten czas nie popełnił błędów? Czy Ramzes XIII był postacią tragiczną? W mojej opinii był on postacią tragiczną i moją tezę poprę paroma argumentami.

Po pierwsze - Ramzes XIII był ciągle manipulowany. Wielu ludzi doradzało mu jak ma postępować. Jego największymi przeciwnikami byli kapłani. Nie lubił ich za to, że w dzieciństwie był przez nich źle traktowany. Duchowni dysponowali kapitałem państwa i to głównie stanowiło ich siłę. Młody władca był przeciwny, by duchowieństwo odgrywało w państwie zbyt dużą rolę. Próbował ograniczyć ich władzę wyłącznie do spraw religijnych. Nie zwracał uwagi na ich rady. Uważał, że sam sobie lepiej poradzi z problemami państwa i to z większa korzyścią dla narodu. Brakowało mu rozwagi i rozsądku. Gniew, często go zaślepiał, co wykorzystywali inni do swoich celów.

Innym, równie ważnym powodem klęski młodego władcy, był brak przewidywania i właściwa ocena sytuacji. Ramzes zbyt szybko podejmował różne nieprzemyślane decyzje. Dobrym przykładem może być to, ze obiecał wojsku złoto, choć nie posiadał pieniędzy. Planował także nowe reformy, lecz na nie również nie miał funduszy. Był odważny, waleczny działał zgodnie ze swoim planem, który często zmieniał. Był zbyt pewny siebie. Miał predyspozycje żeby być doskonałym żołnierzem, lecz nie posiadał takiej wiedzy jak jego przeciwnicy, czyli kapłani.

Ramzes nie doceniał roli nauki. Porywczy władca, zawiadomiony przez uczonych o zaćmieniu słońca zlekceważył je. Ten fakt wykorzystali kapłani. Faraon atakując świątynie w tym samym dniu co zaćmienie nie pomyślał, że to zjawisko może wystraszyć lud podburzony przez niego. Tak tez się stało! Przebiegli kapłani wykorzystali moment gdy księżyc zasłonił słońce i duchowni oznajmili przerażonym ludziom, że rozłościli bogów. W tym momencie Faraon zaślepiony gniewem znowu nie wziął pod uwagę mądrości kapłanów i przez swoją nierozwagę poniósł kolejną klęskę.

Brakowało mu również konsekwencji w postępowaniu. Był to kolejny powód jego tragedii. Nietrzeźwy wydał przed kapłanami, że wie o tajnym traktacie z Asyrią. Był zbyt młody i za mało doświadczony, dlatego popełniał dużo błędów politycznych.

Kolejny argument może dać również przykład dlaczego główny bohater książki poniósł klęskę. Ramzes bardzo chciał przywrócić świetność Egiptu, lecz mógł to uczynić tylko przy pomocy skarbów znajdujących się w Labiryncie. Dlatego postanowił zwołać radę przedstawicieli stanów. By skarbiec został otwarty, rada musiała zagłosować jednomyślne by upoważnić Faraona do wykorzystania zawartości Labiryntu. O Ramzesie krążyły plotki, że nie wszyscy mogą się zgodzić na jego plan. Moim zdaniem gdyby został zrealizowany jego pomysł z pewnością poprawiła by się sytuacja w Egipcie.

Po przedstawieniu powyższych argumentów, uważam , że Ramzes XIII był postacią tragiczną, ponieważ wszystkie cele jakie sobie postawił nie osiągnęły zamierzonego skutku. Chciał jak najlepiej dla narodu, jednak nie do końca mu się to udało.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty