profil

Jak radzić sobie po utracie pracy

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Utrata pracy może dotknąć każdego, bez względu na doświadczenie, profesję i stanowisko. Jest to nie tylko efekt stagnacji w gospodarce, ale też zmian w kulturze pracy. Dzisiaj szansa na przepracowanie w jednej firmie całego życia jest znikoma.

Trudna sytuacja na rynku pracy nie oznacza, że odnalezienie kolejnego zajęcia jest niemożliwe. Jakkolwiek nie było by źle, trzeba zakasać rękawy i wziąć się do aktywnego poszukiwania nowego źródła utrzymania. By zwiększyć swoje szansę podejmij następujące kroki:

NA POCZĄTEK

1. Spokojnie przemyśl, na jakich stanowiskach chcesz podjąć pracę. Ktoś, kto chce się zatrudnić „gdziekolwiek i jakkolwiek” ma trudności ze zdobyciem posady, gdyż trudno mu się skupić na jakości.

2. Przejrzyj i zweryfikuj swoje CV. Czy spełnia ono wymogi formalne? Może trzeba dodać coś nowego?

3. Zrób listę firm będących w obszarze twojego zainteresowania. Zdobądź informacje: czym się zajmują, kogo zatrudniają. Pomyśl, jaką rolę mógłbyś pełnić w tej firmie? Może mógłbyś wnieść do niej coś nowego? Spisz swoje przemyślenia. Część z tych informacji może niedługo przydać się na rozmowie kwalifikacyjnej.

4. Regularnie przeglądaj ogłoszenia – w prasie (poniedziałkowa „Wyborcza czy środowe „Życie Warszawy”) oraz, coraz modniejsze – internetowe. Na naszej stronie startowej, z prawej strony, znajdziesz kilkanaście serwisów z ofertami pracy.

5. Powiadom o swojej sytuacji rodzinę i znajomych. Poproś ich, by informowali cię o zasłyszanych wakatach i rekrutacjach.

6. Pomyśl, czy nie warto by się dokształcić lub przekwalifikować. Urzędy pracy oferują wiele ciekawych, nieodpłatnych kursów.

POTEM:

7. Zanieś CV do wybranych przez Ciebie firm osobiście. Spróbuj w miarę możliwości umówić się z osobą ds. kadr lub dyrektorem. Przedstaw swoją kandydaturę i propozycje. Zwiększasz w ten sposób swoje szanse względem konkurentów wysyłających jedynie „gołe” CV pocztą.

8. Odpowiadaj w miarę szybko na ogłoszenia, chyba, że podano ostateczny termin przysyłania zgłoszeń. Czas to pieniądz, a potencjalny pracodawca zatrudni pierwszą osobę, która mu się spodoba.

9. Prowadź rejestr wysłanych ofert – nie pozwól, by pracodawca, który zadzwoni po miesiącu zaskoczył cię nazwą firmy.

10. Wyślij CV i list do agencji doradztwa personalnego i agencji pracy czasowej. Nie zapomnij umieścić potwierdzonej podpisem zgody na przetwarzanie danych osobowych.

11. Oferty kieruj imiennie – zadzwoń wcześniej do firmy i zapytaj, do kogo adresować. Unikniesz bezimiennego zwrotu „Szanowni Państwo”.

12. Zadbaj o graficzną jakość wysyłanych przez ciebie dokumentów – nie zniechęcaj do siebie „na pierwszy rzut oka”

13. Precyzuj CV i list motywacyjny pod kątem stanowiska i firmy. Nie wysyłaj wszędzie tych samych dokumentów. Wielkim błędem jest mylenie konkurencyjnych firm i ich produktów.

14. Zadzwoń i upewnij się, czy twoje dokumenty dotarły do adresata. Świadczy to o twoim zaangażowaniu.

15. Jeżeli nie udało cię zakwalifikować się na stanowisko, zapytaj, kiedy firma planuje kolejną rekrutację. Zadzwoń w wyznaczonym czasie, zapytaj, wyślij dokumenty. Kontaktuj się z firmą, na jakiej Ci zależy przynajmniej raz na kwartał.

16. Starannie przygotowuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zbierz informacje o firmie, w której jesteś kandydatem.

NA KONIEC:

17. Traktuj poszukiwanie pracy jak pracę – minimum 6 godzin dziennie poświęć na zdobywanie źródeł zarobku.

18. Czytuj prasę branżową – niech nie ominą cię ważne informacje.

19. Nie bój się dojazdów do innych miejscowości ani nietypowych form zatrudnienia – etat jest bezpieczny, ale umowa o dzieło czy własna działalność gospodarcza stają się standardem. Własna działalność gospodarcza daje też większe możliwości i ułatwia znalezienie pracy.

20. Zgłoś się do naszego Gminnego Centrum Informacji. Pomożemy ci napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Będziesz mógł przejrzeć powszechne ogłoszenia internetowe oraz te specjalnie zdobyte dla gości GCI. Zamieścisz swoją ofertę w Internecie, a także zasięgniesz informacji o wskazanych firmach – wszystko nieodpłatnie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty