profil

Motyw kobiety w literaturze

drukuj
poleca 85% 353 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Płeć piękna od zawsze brała czynny udział w życiu mężczyzny, czasem pomagając mu, czasem niwecząc jego zamiary. Wielu w starożytności określało kobietę mianem „bramy piekieł” jak to głosił kościół. Jedno jest pewne kobieta zawsze miała swój rozum i swoje plany, które nierzadko różniły się od planów mężczyzny. Czasami to, czego dokonała sprowadzało na niego srogie konsekwencje.

Przykład gdzie pomysł kobiety stał się tragiczny w skutkach, odnaleźć można już w Biblii. Ewa sprzeciwiła się nakazowi Boga, i zjadła zakazany owoc. Chciała popróbować jak smakuje owoc dobra i zła. Mało tego podała go Adamowi, który także go spróbował sprowadzając na siebie gnie Boży. Głupota kobiety, i chęć sprawdzenia jak daleko może się posunąć, doprowadziła do tego, że razem z Adamem została ona wygnana z Raju. Czego konsekwencje ludzie muszą znosić do obecnych czasów?

Nie zawsze kobiety robiły tylko głupie rzeczy. Nie zawsze każdy ich czyn był tylko występkiem, czasem ich czyny były piękne, a poświęcenie, do jakiego były zdolne dla idei, było ogromne. Taki właśnie przykład godny podziwu stanowi Penelopa żona Odyseusza, która pomimo braku wiadomości od męża, braku jakiegokolwiek śladu życia, nie wychodzi za mąż za innego tylko wiernie czeka na swego ukochanego. Wciąż ma przeczucie, że Odys żyje i czeka na jego powrót. Piękna idea wiernej i kochającej żony nie zostaje zachwiana aż do końca utworu. Penelopa przechodzi do historii jako kobieta kierująca się uczuciem i wiernością. Do dziś jest to symbol kobiety doskonałej.

Buntowniczki sprzeciwiające się woli króla. Kobiety nie bojące się konsekwencji swoich czynów. Tak przykład także można odnaleźć w literaturze. Taką kobietą była Antygona, która sprzeciwiła się rozkazom króla i pochowała swojego brata. Nie bała się stanąć prze Kreonem i zarzucić mu, że jest okrutny. Świadczy to o jej wielkiej odwadze i sile ducha. Antygona wolała zginąć niż zostać skazaną na głodowe męki. Oprócz buntowniczki można u niej odnaleźć także cechy zwykłej kobiety, gdyż w obliczu śmierci żałuje tylko tego, że nie dane jej było zaznać miłości i zostać matką. Czyli tego, czego pragnie każda kobieta. Po raz kolejny jest to przykład do jak wielkich poświęceń zdolne są kobiety. I na jak wielkie stać je wyrzeczenia.

Kobieta kochanka, czy zawsze kobiety zakochane kierowały się tylko miłością w życiu?. Nie, najlepszym tego przykładem jest Izolda. Była to kobieta odważna żyła w czasach, w których kobiety zmuszano do męskich zadań. Jest osobą, która konsekwentnie dąży do zamierzonego celu (pomszczenie śmierci Morhołta). Bez wahania ściska rozpalone żelazo ufając w swą niewinność. Pomimo tego, że kocha Tristana nad życie, kiedy podejrzewa go o zdradę stać ją na zaparcie się samej siebie, i odepchnięcie ukochanego. Miłość jednak zwycięża, świadczy o tym fakt, że umiera u boku ukochanego. Zakochane kobiety, więc nie zawsze były ogarnięte tylko miłością, czasem zdolne były także odsunąć na chwilę uczucie i osiągnąć zamierzony cel.

Nie zawsze kobiety kierowały się wyższymi wartościami. Były takie, dla których liczyły się tylko uroda i dobra doczesne. Przykładem takiej kobiety jest Helena z „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego. Jest ona osobą zarozumiałą i pyszną „ Zacnych książąt córką będąc (…) dał był Bóg urodę, dał potomstwo, dał dobrą nade wszystko sławę” (cytat niedokładny). Słowa, które wypowiedziała świadczą tylko o tym jak jest pusta i małostkowa. Także nie zawsze kobiety były tylko wojowniczkami zdolnymi poświęcić się dla idei, czy oddanymi kochankami. Czasem były próżne i skupione na własnej osobie.

W literaturze można odnaleźć jeszcze jeden przykład kobiety. Mianowicie kobiety podstępnej i okrutnej. Kobiety zdolnej zrobić wszystko dla władzy. Taką kobietą jest Lady Makbet, która już od momentu, gdy z listu męża dowiedziała się o przepowiedni czarownic, jest gotowa do zbrodni. To ona namawia Makbeta by zabiła króla Dunkana. Żądza władzy doprowadziła tu kobietę do ostateczności, gotowa była dla niej zatracić wartości moralne i żyć z wyrzutami sumienia. Wynika z tego, że kobiety także potrafiły być potworami gotowymi na wszystko.

Kobieta jest, więc podstępnym stworzeniem, które w jednej sytuacji jest gotowe do największych poświęceń w innej zaś kochające i spokojne. Jest zmienna jak piórko na wietrze i kieruje się impulsem, jaki w danej sytuacji dostaje. Według mnie działa i podejmuje swoje decyzje pod wpływem otoczenia. Czego konsekwencje musi ponosić później mężczyzna? ·


Załączniki:
Polecasz? Tak Nie
Podobne tematy:
motyw kobiety kobieta postaci kobiece w literaturze motyw kobiety w literaturze realizacje motywu kobiety w literaturze różne ujęcia postaci kobiecych w literaturze obraz kobiety na przestrzeni epok ewolucja obrazu kobiety Ewa WSZYSTKIE
Komentarze (5) Brak komentarzy
15.9.2007 (18:56)

dzieki za pracę>Myślę,że pomoże mi w doborze postaci,które chcę omówic na maturze.Napewno nie będę jej "plagiatować",bo myślę,że to nie fair.

27.7.2006 (12:21)

hehe dobre dobre ;) masz racje to kobieta popelnila ten pierwotny bląd i tego sie trzymaj, pozdrawiam i wykozystam na maturze(Panie miej mnie w swojej opiece) hehe

27.7.2006 (12:11)

super dzięki wielkie za tę prace, przyda się do matury jak nic!

Gramatyka i formy wypowiedzi