profil

Obraz kobiety w literaturze.

poleca 85% 138 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Na przestrzeni wieków w literaturze stały jest motyw kobiety. Od bezbronnej i wiernej to morderczyni lub kobiety przebiegłej. Dla każdego poety stanowi ona co innego, niekiedy jest muzą i natchnieniem, a czasem obiektem zła. Uważam, że najbardziej znany cytat o płci pięknej pochodzi z Dziadów Adama Mickiewicz :"Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!"
Bezwzględną morderczynią była Balladyna z utworu J, Słowackiego. Myślała ona tylko o sobie i nie zwracała na uwagi na osoby sobie bliskie, na swoją rodzinę. Kierowała ją zazdrość i chęć zdobycia władzy oraz majątku.
Całkowitym przeciwieństwem Balladyny, czyli kobietą dobrą i spełnioną można nazwać Maryję. Nie jest ona typową bohaterką literacką, lecz wpasowuje się do tematu. Wybrana przez Boga, matka Jezusa, pełna miłosierdzia i dobroci. Do ostatnich dni jest ze swoim jedynym Synem, Zbawicielem ludzi, wraz z nim przeżywa drogę krzyżową. Kobieta cierpiąca, spełniona matka, która traci swoje dziecko. Motyw Maryi występuje również w wielu dziełach sztuki, np Pieta Michała Anioła.
Sonia Marmieładow, kobieta upadła. Bohaterka "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego. Uważam, że nie można jej oceniać negatywnie, gdyż chciała zapewnić przez swoją haniebną pracę byt macosze, ojcu pijakowi i rodzeństwu. Żyje ubogo, dla swojego ojca jest w stanie na alkohol oddać ostatnie ruble. Zakochana w Rodionie Raskolnikowie. Do ostatniej chwili jest przy starym Marmieładowie. Nawet po jego śmierci łoży na utrzymanie rodziny. Po skazaniu Rodniona wyjeżdża z nim na Syberię, odwiedza go tam i wspiera. Dzięki niej zachodzi w nim przemiana, sama również zmienia się, kocha go całym sercem, troszczy się o niego. Mimo, że jest nazwana kobietą upadłą, to nie jest postacią negatywną.
Telimena bohaterka "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza to tak zwana obywatelka świata. Z Peteresburaga przybywa do Soplicowa. Mimo swojego podeszłego wieku urodziwa, urodzona intrygantka. Szuka bogatego męża. Romansuje z Tadeuszem, rozkochuje go w sobie. Następnie związana z hrabią Horeszko, lecz zostawia go po tym jak wstąpił do Legionów. Zaręcza się z Rejentem, zmienia go. Każe mu się ubierać w sposób "światowy", a nie polski, szlachecki. Telimena to kobieta w pełni korzystająca z życia i chcąca zapewnić sobie bezpieczną przyszłość.
Jak widać istnieje wiele obrazów kobiety w literaturze. Przedstawione zostały nieliczne. Jednak widać już po tych przykładach, że nie ma jednego, uniwersalnego obrazu kobiety. Jedne są proste, ułożone, a inne to urodzone intrygantki lub kobiety upadłe.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty