profil

Czym byłoby nasze życie bez wyobraźni?

poleca 85% 1720 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

I TEZA:
Czym byłoby nasze życie bez wyobraźni?
II ARGUMENTY:
1. Podróże w wyobraźni.
2. Koloryzowanie szarej rzeczywistości.
3. Łatwość w "oglądaniu" świata przedstawionego w książkach.
4. Impuls tworzenia.
5. Wytwory wyobraźni.
6. Dziecięce fantazje.
7. Sposób na relaks.
8. Marzenia.

Czym byłoby nasze życie bez wyobraźni? Zwykłą, szarą codziennością? Nudnymi i bezbarwnymi dniami?
Dzięki wyobraxni możemy w pochmurne i deszczowe godziny przenieść się w ciepłe, słoneczne kraje. Zażyć kąpieli w gorącym morzu, pospacerować po złocistej plazy.

Nasza szarość życia może nabrać kolorów poprzez tworzenie ciekawszych, nieistniejących światów. Jesteśmy wtedy szczęśliwi, bo nie ma tam zła, nienawiści, pośpiechu. Są to wesołe krainy dobra i radości.

Wyobraźnia jest przydatna także przy czytaniu książek. Potrafimy "zobaczyć" opisywane przez autora postacie, miejsca. To właśnie ona uskrzydla poetów i pisarzy, którzy dzięki wyobraźni i fantazji tworzą znakomite dzieła. Przedstawiają nieistniejący świat. Przykładem może być Harry Potter i jego przyjaciele. Chodzą oni do Hogwartu - szkoły dla czarodziejów. Spotyka ich wiele magicznych i niezwykłych przygód. Ron i Hermiona pomagają Harr'emu pokonywać przeciwności losu. Osoby, które najpierw czytały historię małego czarodzieja, a później oglądały film inaczej wyobrażały sobie bohaterów, miejsce akcji. Jest to związane z tym, że każdy z nas ma inną wyobraźnię, która odzwierciedla nasze wspomnienia, marzenia, a nie kiedy także i sny. Wytworem fantazji są między innymi filmy i opowiadania science fictions. Twórcy umieszczają miejsce akcji w nieznanych nam wymiarach. Bohaterowie poruszają sie nowoczesnymi i niespotykanymi pojazdami, które umożliwiają im podróż w czasie i przestrzeni. Przydtna jest także przy tworzeniu dzieł malarskich, pisaniu książek, komponowaniu muzyki.
Towarzyszy nam od najmłodszych lat. Dzieci uwielbiają basnie, bajki czytane na dobranoc. To one własnie pozwalają na przeżycie niesamowitych przygód. Skłaniają do fantazjowania oraz rozwijają wyobraźnię. Mają niewidocznych przyjaciół - można z nimi porozmawiać, przytulić się, podzielić troskami - choć dla dorosłych, którzy nie mają tak bujnej wyobraźni, jest to dziwne. Dzieci często w mniemaniu rodziców, zmyślają. Ich opowieści zazwyczaj fantastyczne - są dla starszych osób niezrozumiałe.

Również ludzie, którzy prowadzą nudny tryb zycia, całe dnie spędzają nad stosami dokumentów i pracują takze w weekend, zapytani o to jak spędzili wolny czas, mocno ubarwiają swoje opowieści. Mimo, ze siedzieli nieustannie przed telewizorem i nic ciekawego nie robili, relacjonują nam w poniedziałkowy poranek, wspaniałe przeżycia i przygody. No cóż, to własnie jest moc wyobraźni.

W dzisiejszym świecie, który bardzo szybko biegnie do przodu, także nauka wykorzystuje zdolność fantazjowania dla osiągania równowagi psychicznej. Kierunek zwany neurolingwistycznym programowaniem mówi m.in., iż dzięki wyobrażeniu sobie miejsc przyjemnych dla nas, możemy się zrelaksować, odnaleźć spokój i pozbyć się stresu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty