profil

Eklogia

poleca 85% 603 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zagrożenia środowiska:
1) Efekt cieplarniany
Efekt cieplarniany jest groźbą wzrostu średniej temperatury na Ziemi w wyniku zakłóceń w wymianie ciepła między Ziemią a górnymi warstwami atmosfery. Przyczyna tkwi w nagromadzeniu gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla 63% zakłóceń, metan 15%, tlenek azotu i freon) na skutek działalności człowieka.
2) Niszczenie warstwy ozonowej
Niszczenie warstwy ozonowej- zakłócenia w wymianie promieniowania między kosmosem a Ziemią na skutek niszczenia warstwy ozonowej. Główną przyczyną jest emisja do atmosfery ziemskiej freonów (związków chloru, fluoru i węgla), które powodują rozkład cząstek ozonu (O3) na O2 i O. Konsekwencją tego jest wzrost zachorowań na choroby skóry i oczu.
3) Niszczenie lasów
Lasy odgrywają dużą rolę w obiegu wody w przyrodzie, węgla, azotu, utrzymywaniu różnych gatunków roślin i zwierząt, stabilizują klimat. Niszczenie lasów prowadzi do klęsk żywiołowych i wzmaga efekt cieplarniany.
4) Zagrożenie różnorodności gatunkowej
Obecnie dziennie ginie 1 gatunek zwierząt lub roślin bezpowrotnie przez:
- niszczenie i zmniejszanie naturalnego środowiska
- nadmierną eksploatację zasobów zwierząt morskich
- przez inwestycję- np. osuszanie bagien
- regulację rzek
- zanieczyszczenia
- działalność gospodarczą
5) Niszczenie gleby
Niszczenie gleby to proces, który prowadzi do zmniejszenia obecnej lub przyszłej zdolności gleby do wytwarzania dóbr. Przyczyny niszczenia gleby: - erozja wodna i wietrzna - degradacja chemiczna i mechaniczna
6) Deficyt wody pitnej
Drastycznie wzrasta zużycie wody słodkiej i jest szybsze niż tempo przyrostu naturalnego. Duże ilości zużywa:
- rolnictwo
- przemysł
- gospodarstwa domowe
Polska nie dysponuje dużymi zasobami wody pitnej (1600 m3 wody rocznie na 1 mieszkańca). Pod względem dostępności do wody słodkiej zajmujemy ostatnie miejsce w Europie.

Sposoby walki z zanieczyszczeniami:
UTYLIZACJAUTYLIZACJA [łac.]
hutnictwie, fekalii do nawożenia; termin stosowany najczęściej na określenie procesu przerobu padliny i wszelkiego rodzaju ubocznych produktów przemysłu mięsnego i rybnego na mączki pastewne (mięsno-kostna, z krwi, kostna, rybna, keratynowa, precypitat paszowy, susz z krwi), tłuszcze techn., żelatynę, kleje itp. W skali przemysłowej u. padliny i odpadów zwierzęcych polega na ich rozgotowaniu pod ciśnieniem, wysuszeniu uzyskanej miazgi i oddzieleniu przez tłoczenie lub ekstrakcję tłuszczu; oprócz znaczenia ekonomicznego u. ma znaczenie sanitarne, gdyż likwiduje ewentualne ogniska chorób zakaźnych. W Polsce do nowocz. zakładów utylizacyjnych przemysłu mięsnego i rybnego należą wybud. 1980 (zautomatyzowane o pełnej dezodoryzacji) zakłady w Osetnicy (woj. dolnośląskie), Gołczy (woj. małopol.), Przewrotnem (woj. podkarpackie). Czyli mówiąc w skrócie: utylizacja to unicestwianie produktów odpadkowych jako surowców wtórnych.

RECYKLING [ang.]
Wykorzystanie odpadów lub zużytych elementów (np. części maszyn) do wytwarzania nowych produktów, np. makulatury do produkcji papieru, zużytych opon samochodowych jako paliwa w cementowniach. Recykling ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i jest coraz szerzej stosowany, np. niektóre firmy samochodowe dążą do tego, aby możliwe było powtórne wykorzystanie ponad 90% stali i metali kolorowych użytych do produkcji ich samochodów oraz stosują tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu. Dzięki temu nie musimy składować odpadów na wysypiskach, a nawet więcej- możemy je ponownie wykorzystać. Na razie recykling nie jest stosowany na większą skale. Wpływa na to mała cena, jaką płacą firmy za śmieci. W Polsce bardzo niewielki procent odpadów jest ponownie przerabiany, ale są już podejmowane kroki mające na celu szerzenie recyklingu, np. tworzenie punktów skupu i wystawianie pojemników na odpady tego samego rodzaju- np. plastik.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty