profil

Droga do miłości wiedzie często przez bramę śmierci

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czym jest miłość? Miłość, obok wiary i nadziei, to największe uczucie. Czym jest śmierć. Śmierć jest końcem ziemskiego życia, a początkiem czegoś nowego.

Istnieją różne rodzaje miłości, np. miłośc rodzicielska, do Boga, do ojczyzny, szczęśliwa, tragiczna, materialna ( jest to miłośc egoistyczna, do rzeczy) , platoniczna, między kobietą a mężczyzną.

Prawdziwa miłoś potrafi znosić wszelkie trudności, jest silna i darzy zaufaniem. Jest ona zarazem najmniej racjonalnym ze wszystkich uczuć, ponieważ dla niej człowiek jest w stanie zrobić bardzo dużo, czego bez miłości by się nie podjął.
Śmierć natomiast to koniec ludzkeij egzystencji na ziemi. Tak naprawdę nie wiemy co nas czeka po śmierci, jedynie wierzymy, że będzie to lepsze życie od tego ziemskiego. Prawie każdy boi się śmierci, gdyż nie jest pewny, co po niej będzie.

W "Księdze Hioba" ukazany jest przede wszystkim motyw niezawinionego cierpienia, ale także miłość Hioba do Boga. Mimo że Bóg zesłał na niego tak okrutne cierpienia, Hiob nie pzrestał Go kochać, a Bóg widząc to, okazał mu swoje miłosierdzie poprzez przywrócenie mu wszystkiego.

Nie ma wątpliwości, że Prometeusz to najwznioślejsza postać mitologiczna. Ulepiwszy człowieka z gliny, wykradł dla niego ogień z Olimpu za co został surowo ukarany. Zgodził się jednak na takie cierpienia z miłości do ludzi.

Lajos i Jokasta porzucili swego syna-Edypa, gdyż chcieli uniknąć w ten sposób klęski, lecz on jednak został znaleziony przez pasterza i mimo, że wychował się gdzie indziej, przepowiednia jednak spełniła się. Zabił on swego ojca, a następnie rozwiązał zagadkę Sfinksa, za co wnagrodę poslunił własną matkę.

Początkowo Edyp nie chciał śmierci swego przybranego ojca, więc z wyroczni, w której sie dowiedział o pzrepowiedni nie wrócił już do domu. Wyruszył do Teb i po drodze spotkał swego prawdziwego ojca, którego pozbawił życia. Również prze niego śmierć poniosła Jokasta i on sam w końcu tez zmarł.

W "Antygonie" główna bohaterka oddaje życie z miłości do brata. Mimo zakazu króla, postanowiła pogrzebac hego zwłoki, kierując sie miłością do niego i prawami boskimi. Jako kochająca siostra wolała mieć czyste sumienie. Do dziś, gdy odchodzi ktoś bliski, urządza mu się pogrzeb, co jest wynikiem pzrede wszystkim miłości do tej osoby. Ale też taka jest nasza wiara-nakazuje grzebać zmarłych.

W opisanych wyżej utworach ukazana jest prawdziwość stwierdzenia, iż "droga do miłości wiedzie często przez bramę śmierci". W każdym z nich przez miłość do kogoś ktoś musi zapłacić najwyższą cenę, jaką jest życie ludzkie lub też przez miłość ktoś zostaje skazany na cierpienia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty