profil

Ten utwór chciałabym ocalić od zapomnienia ("Imagine" J.Lennon)

poleca 89% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

John Lennon – „Imagine” [przekład Wojciecha Manna]

Wyobraź sobie, że nie ma niebios,
To łatwe, tylko spróbuj,
Żadnego piekła pod nami,
A nad nami tylko niebo,
Wyobraź sobie wszystkich ludzi
Żyjących dniem dzisiejszym
Wyobraź sobie, że nie ma państw,
To niezbyt trudne,
Nie ma za co zabijać lub umierać,
Nie ma też żadnej religii,
Wyobraź sobie wszystkich ludzi,
Żyjących w pokoju
Wyobraź sobie, że nie ma własności,
Ciekawe czy potrafisz,
Nie potrzeba chciwości ani głodu,
Ludzie są braćmi,
Wyobraź sobie wszystkich ludzi
Dzielących się światem
Powiecie, że jestem marzycielem,
Ale nie jestem jedynym,
Mam nadzieję, że któregoś dnia przyłączysz się do nas,
I świat będzie jednością.

Utworem, który chciałabym ocalić od zapomnienia, jest piosenka Johna Lennona, pt. „Imagine”. John Lennon urodził się w 1940 roku. Pochodził z Wielkiej Brytanii, był gitarzystą, wokalistą i kompozytorem. Założył grupę The Beatles, a po jej rozwiązaniu sam tworzył i nagrywał piosenki, pisał poezjęZnany jest z antywojennych wystąpień, szokujących akcji politycznych i obyczajowych, które organizował przy współpracy z żoną, awangardową artystką, pochodzącą z Japonii, Yoko Ono. . To właśnie z tego okresu jego twórczości pochodzi utwór „Imagine”. Zmarł w 1980 roku, postrzelony przez chorego umysłowo wielbiciela.

Piosenka „Imagine” powstała w 1971 roku; w okresie, kiedy bardzo popularny wśród młodzieży był ruch hipisowski. Pojawił się on w USA w połowie lat sześćdziesiątych. Skupiał młodzież zbuntowaną przeciwko państwu i systemowi społecznemu. Hipisi byli pacyfistami. Odrzucali wzory kultury konsumpcyjnej, a także normy społeczne. Na szczycie ich hierarchii wartości znajdowała się wolność. Nazywali się „dziećmi kwiatami”. Najpopularniejsze ich hasła przetrwały do dziś. Są to m.in. „Peace and Love” – pokój i miłość; „Make love, not war” – czyńcie miłość, a nie wojnę. „Imagine” mówi o marzeniu o świecie, żyjącym w pokoju. Bez wojen. Bez konfliktów. Bez zbędnych waśni. O świecie, w którym priorytetami są właśnie wolność, pokój, miłość.

Chciałabym ocalić tę piosenkę od zapomnienia, ponieważ mimo upływu ponad trzydziestu lat, jej przesłanie jest nadal aktualne. I pewnie jeszcze przez długi czas może być hymnem nadziei dla następnych pokoleń.
Myślę, że w dzisiejszym świecie - pełnym wojen, konfliktów na tle religijnym, terroryzmu, nieufności, braku wiary w człowieka - należałoby się zastanowić, co właściwie chcemy przez takie działania osiągnąć. Mimo że na wiele spraw nie mamy wpływu i żyjemy w rzeczywistości, którą kształtują politycy, to jednak mentalność społeczeństwa ma ogromne znaczenie dla egzystencji naszej i naszych bliźnich. Mówię tutaj o sprawach z pozoru błahych i przyziemnych. Chociażby zwykła uprzejmość wobec sąsiadów, pań w sklepie, znajomych… Często zauważam mnóstwo chamstwa i przemocy w rodzinie, na ulicy, w szkole. Jestem zdania, że warto byłoby się postarać o to, by międzyludzkie stosunki cechowała życzliwość i otwartość na drugiego człowieka. Moim zdaniem panoszący się egoizm zatruwa życie nie tylko innym, ale przede wszystkim nam, budząc agresję, niszcząc psychikę.

Sądzę, że piosenka Lennona zmusza do refleksji nad tym, jaki jest otaczający nas świat, a jaki mógłby być. Czasem nawet wydaje mi się, że Lennon napisał tę piosenkę tak prostym językiem, aby treść dotarła do jak najszerszego grona ludzi – nawet tych, którzy znają angielski bardzo słabo.

Można by pomyśleć, że skoro przez 30 lat marzenie autora pozostaje nadal w sferze naiwnych snów, to jest to faktycznie nierealna wizja. Jednak nie zmienia to faktu, że ta utopijna piosenka urosła do rangi symbolu pacyfistycznego.
Być może trzydzieści lat to za mało, aby ludzie wyczytali i zrozumieli przesłanie „Imagine”? A może po prostu żyjemy w czasach, w których hipisowskie wartości nic już nie znaczą, a pieniądz stoi na piedestale? Jestem pacyfistką, może nawet niepoprawną. Ale chciałabym, aby wizja Lennona się urzeczywistniła.

„Mam nadzieję, że któregoś dnia przyłączysz się do nas,
i świat będzie jednością”.
Ja już dołączyłam.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty