profil

Przyczyny i skutki rewolucji Angielskiej w połowie XVII w.

poleca 84% 2877 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tak zwana rewolucja angielska (1640-1660) dziś częsciej okreslana pzrzez historyków mianem konfliktu króla z parlamentem, wybuchła w rezultacie prób sprawowania rządów absolutnych, jaką podjął Karol pierwszy Stuart w latach 1625-1640.Przyczyna konfliktu były zarówno podatki , bez któwrych monarchia nie mogła utrzymac dworu, ani prowadzic polityki zagranicznej, jak i kwestia religijna( popierany przez dwór anglekanizm przeciw majacemu silne wpływy w paralmencie purtynizacji), a takze polityka zagraniczna Anglii i sprawa łamania przez króla praw obywatelskich.

Wewnętrzny konflikt z lat 1640-1660 stanowi cezurę dzieląca nowozytne dzieje Anglii na dwie wyrażnie odrebne epoki. o ile przed nim mamy do czynienia z monarchią, w ktorej władcy z dynastii Tudrów i sturatów dążyli do wprowadzenia absolutyzmu, o tyle po jego zakończeniu rozpoczał sie proces kształtowania sie nowoczesnej monarchii parlamentarnej z gabinetowym systemem rzadów. Okres ,,rewolucjii'', obfituje w liczne , rózniace sie od siebie prjekty ustrojowe , nalezy traktowac odrebnie, gdyż niewiele z tych innowacji utrzymało sie dłużej , a część nigdy nie waszła w zycie ( np. postulat ustanowienia republiki). Rozległe zmiany ustroju anglii, prowadzace do ustanowienia się jego znanej z 18 wieku i 19 wieku, zaszły głownie po restauracji Stuartów 91660) , w taku nowych, tym razem krótkotrwałych, zmagań monarchią i parlamentem o dominującą pozycję w kraju.

Dążąc do uznania swej władzy , król Hennryk 7 (1509-1547) zreorganizował Tajną radę i przekształcił wcześniej powstałą sądowniczą Izbę Gwiażdzistą w narzedzie do wali z przeciwnikami monarchy. Gdy w 1534r król wydał Akt supremacji, na mocy został głowa utwozonego Kościoła anglikańskiego i w ten sposób umocnił swą pozycję na katolików- przecowników hennryka 7 - spadły represje. Skasowano klasztory (1536-1539) , a należą do nich ziemię monarchy rpzdał newj arystokaracji, dodatkowo wiążac ja ze soboą. Silna pozycja monarchy została jeszcze wzomocniona za ponowania Elzbiety 1 ( 1558-1603), która zdołała podpożdkowac sobie parlament i adomistrację. Sukcesy w polityce zagranicznej i rozkwit kultury powodował , że rzady jej cieszyły sie szerokim poparciem. Ponownie Jakuba 1 Stuorta (1603-1625) w Anglii oznaczało unię personalną ze Szkocją , gdzie maonarcha panował jako Jakub 7. Król usiłował przenieść absolutną wladzę za Szkocji do od dawna parlamentarnej Anglii. Powodowąło to liczne napięcia, jednak do najpowazniejszych konfliktu dosżło za rządów jego syna i nastepcy, Karola 1 (1625-1649).Nie mogąc osiagnąć poroumienia z parlamentem , monarchiatez rozwiazał zgoromadzenie. Przez 11 lat Karola 1 rzadził bez parlamentu. W 1640 r. , z powodu buntuw Szkocji , na którego potrzebował pieniedzy , Karol 1zdecydował sie zwłoac parlament. Wydazenia te zapoczatkowały tzw. rewolucję angielską , w trakcie której stracono monarchę( 1649) i proklemowano republikę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty