profil

Czy słusznie Jarosław Iwaszkiewicz zatytułował swoje opowiadanie „Ikar”?

poleca 85% 415 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mityczny Ikar oraz bohater opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza zginęli podobnie. Przyczyną śmierci była chęć ucieczki od otaczającego ich świata. Tutaj postaram się odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule.

Michaś jako kilkunastoletni chłopiec, próbował oderwać się od bliskiej mu sytuacji w kraju. Bohater zafascynowany swoją lekturą, znalazł się w cudownym wymiarze literatury. Czytając książkę zapomniał o przyległym mu świecie, lecz nie wyszło mu to na dobre. Zamyślony, zginął z rąk gestapowców. W identycznych okolicznościach znalazł się mityczny Ikar. Chcąc posiąść wodze fantazji, umarł. Jak przedstawia treść mitu „podleciał zbyt blisko słońca”. Obu bohaterów łączy również obojętność ludzi na ich śmierć. Na obrazie Pietera Bruegla pt.” Pejzaż z upadkiem Ikara” ukazane są osoby takie jak, rolnik, który ora pole, pasterz pilnujący swoich owiec oraz łowiący rybak. Wszystkie te postacie są tak zajęte pracą, że nie mogli dostrzec tonącego chłopca. To samo w przypadku Michasia. W opowiadaniu, pokazanych jest setki zabieganych ludzi, którzy nie potrafili dostrzec małolata.

Moim zdaniem autor książki pt. „Ikar” słusznie zatytułował swoje dzieło. W oby dwóch utworach występuję taki sam motyw. Człowiek ginie przez swoją głupotę oraz znieczulice społeczeństwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta