profil

Charakterystyka porównawcza Alka, Rudego i Zośki.

drukuj
poleca 83% 684 głosów

Alek, Rudy i Zośka, czyli Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki, trzej przyjaciele, a zarazem bohaterowie. Wszyscy ukończyli elitarną szkołę – Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Czy były to osoby, z których można brać przykład?
Byli rówieśnikami, ale różnili się wyglądem zewnętrznym, charakterem i usposobieniem. Ale mimo to, łączyło ich tak wiele.
Alek był wysoki i szczupły. Miał niebieskie oczy i płową czuprynę. Chodził zawsze szeroko uśmiechnięty.
Rudy był raczej niski, miał drobną szczupłą sylwetkę, rudawe włosy (stąd jego pseudonim – „Rudy”) oraz młodzieńczą piegowatą twarz.
Tadeusz nazywany był Zośką, „bo był tak śliczny i dziewczęcy”. Miał bardzo delikatną cerę, regularne rysy, „jasnoniebieskie spojrzenie i włosy złociste”, a „uśmiech zupełnie dziewczęcy”. Był niewysoki i bardzo szczupły.
Ich charaktery i temperamenty również były odmienne.
Alek miał wyjątkowo pogodne usposobienie, był bardzo energiczny i wysportowany. Bezpośredni, szczery, spontaniczny oraz uparty. Wytrwały w postanowieniach. Jego ulubionym zajęciem było chodzenie do kina.
Rudy to jego całkowite przeciwieństwo. Intelektualista – wszechstronnie uzdolniony. Odznaczał się biegłością w matematyce, niezwykłą sprawnością manualną, skłonnością do ulepszania urządzeń technicznych. Był bardzo delikatny, nieśmiały i skromny. Uwielbiał książki oraz miał skłonności do filozofowania.
Ostatni z nich, Zośka, posiadał cechy, które pozwalały połączyć dwa odmienne charaktery swoich kolegów. Wysportowany i stanowczy. Wytrwały i wymagający wobec siebie. Doskonały przywódca a zarazem delikatny, łagodny, nieśmiały (wręcz zamknięty w sobie). Inteligentny i skromny, bardzo przywiązany do matki.
Ci z pozoru zwykli chłopcy, z wyglądu niczym się niewyróżniający od swych rówieśników zapisali się w dziejach naszej historii.
Byli oni harcerzami. Rudy i Zośka mieli tytuły harcmistrzów, Alek podharcmistrza. Podczas drugiej wojny światowej brali udział w wielu niebezpiecznych akcjach dywersyjnych oraz byli członkami podziemnej organizacji „Wawel”. Potrafili zdobyć się na niewyobrażalną odwagę. Dla nich wierność, przyjaźń i obowiązek były najważniejszymi wartościami.
Uczciwi, wrażliwi, skłonni do refleksji, a zarazem bardzo ambitni, pracowici i zaradni. Umieli zapanować nad swoimi emocjami w trudnych momentach, a ich odwaga często graniczyła z brawurą.
Właśnie te cechy sprawiły, że mówimy na nich „bohaterowie”. Byli to zwykli ludzie, ale miłość do Ojczyzny i honor sprawiły, że stali się wzorem do naśladowania. Dziś, kiedy zapominamy o polskości i patriotyzmie wszyscy powinniśmy brać z nich przykład.


Polecasz? Tak Nie
Podobne tematy:
Aleksander Kamiński Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec Kamienie na szaniec Alek Dawidowski Alek Dawidowski charakterystyka charakterystyka Alka Dawidowskiego scharakteryzuj Alka Dawidowskiego Alek Dawidowski wygląd Alek Dawidowski wygląd zewnętrzny WSZYSTKIE
Komentarze (4) Brak komentarzy
19.4.2009 (18:34)

Całkiem nieźle... Jest kilka niedociągnięć ale całkiem dobrze... Jak powiedziała już L_e_N_a99 jest to WAWER, ale myśle że to tylko taka literówka ;) Mój nauczyciel oceniłby to na 3 bo powiedziałby że jest tu niedosyt, ale muszę to mieć na jutro i nie chce mi się tego pisać xD

19.2.2008 (16:35)

dobrze piszesz

21.12.2006 (18:54)

Ahas. Ta podziemna organizacja nie nazywała się ,,WAWEL" tylko ,,WAWER"!