profil

Charakterystyka porównawcza Alka, Rudego i Zośki.

poleca 85% 694 głosów

Głównymi bohaterami ksiażki Aleksandra Kamińskiego pt: ,,Kamienie na szaniec" są : Alek - Aleksy Dawidowski , Rudy - Jan Bytnar , Zośka - Tadeusz Zawadzki. Podczas wojny walczyli w podziemnej organizacji ,, Wawer ' działającej w latach 1940 - 1944 w Warszawie.
,,Alek był wysoki , szczupły , o niebieskich oczach i płowej czuprynie",za to Rudy ,,miał piegowatą twarz i rudawe włosy" natomiast ,,delikatna cera , jasnoniebieskie spojrzenie i włosy złociste , w sumie niemal dziewczęca uroda " to wyglad Zośki.

Wszyscy trzej przed wybuchem wojny uczęszczali do jednego z najznakomitszych warszawskich gimnazjów im. Stefana Batorego ,,Istniała w Warszawie dobra szkoła , ... w szkole tej pracował właściwy zespół nauczycielski . Gdy piszemy ,,właściwy" nauczyciel , mamy namyśli człowieka , który posiada umiejętność zachęcania i wdrażania uczniów do samo kształcenia."

Zośka, Alek i Rudy należeli również do harcerstwa, które przed wojną cieszyło się dużo większym zainteresowaniem młodzieży niż obecnie. Członkostwo w drużynie harcerskiej sprzyjało hartowaniu ducha i ciała. Trzej przyjaciele razem z kilkoma innymi kolegami ze szkoły utworzyli zespół Buków, który cieszył się szczególną sławą. Przyjaciele z zespołu Buków doskonale uzupełniali się nawzajem ,, było w nim to co stanowi o sile i prężności każdej gromady : duch zespołu , koleżeństwo i ciągła aktywność ; czyn jeden po drugim , i rozmach , i radosny uśmiech " Roztrzepany i marzycielski Alek Bukom zawdzięczał to, że potrafił opanować się i zachować spokój w trudnych sytuacjach , nabył ,,chłodnego panowania w chwilach ważnych ". Rudy, intelektualista i myśliciel, podczas wspólnych wypraw z Bukami nauczył się gotować i opanował wiele innych, przyziemnych sztuk i umiejętności ,, po pewnym czasie potrawy przyrzadzane przez Rudego przestały denerwować i śmieszyć , zaczeły zastanawiać , a wreszcie zdumiewać ".Zośka zaś ,,Był wśród Buków chłopiec , który wyróżniał się bardziej od innych . - Urodzony organizator - (....) urodzony przywódca , stwierdzono w harcerstwie "
Wszyscy trzej pochodzili z dobrych domów. Rudy pochodził z rodziny inteligenckiej, ojciec Alka był kierownikiem fabryki, ojciec Zośki był wybitnym profesorem chemii.

Trzeba zaznaczyć, że wszyscy trzej chłopcy to postacie niezwykłe. Bardzo inteligentni, niezależni, nie pozwalali sobie narzucić cudzego sposobu patrzenia na świat, choć zawsze byli otwarci na wszelką dyskusję. O sile ich osobowości niech świadczy fakt, że każdy z nich zgromadził wokół siebie grupkę oddanych wielbicieli, choć np. Zośka z natury był samotnikiem. Ludzie jednak lgnęli do nich, wyczuwając jakąś bijącą od nich, tajemniczą siłę.

Moim zdaniem postacie przedstawione w książce pt : ,,Kamienie na szaniec" mogą być wzorem do naśladowania nawet dla dzisiejszej młodzieży . Osobiście podziwiam tych chłopców za to że : potrafili się bawić , uczyć , kochać . Był w nich głeboko zakorzeniony kodeks norm moralnych , rozumieli że rodzicom należy się szacunek , przełożonym posłuszeństwo a zmarłym pamięć i modlitwa .

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury