profil

Charakterystyka porównawcza: Alka, Rudego i Zośki. Co ich łączy, a co dzieli?

poleca 84% 436 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Alek, Rudy i Zośka to główni bohaterowie lektury pt. „Kamienie na szaniec”. Należeli do oddziału harcerskiego i przyjaźnili się ze sobą. Posiadali wspólną ideę.
Alek był dryblasem. Wysoki, szczupły i pięknych, niebieskich oczach i płowej czuprynie. Jego twarz rozpromieniał uśmiech, który nigdy nie znikał z jego buzi. Rudy zaś miał piegowata twarz i rudawe włosy, stąd się wziął jego pseudonim „Rudy”. „Cała jego istota ześrodkowała się w oczach i czole”. Natomiast Zośka miał dziewczęcą urodę. Delikatna cera i regularne rysy, jasnoniebieskie spojrzenie i włosy złociste. On podobnie jak Alek często się uśmiechał.
Rudy był urodzonym intelektualistą, systematyczny, opanowany, oddawał się głębokim przemyśleniom i refleksjom na tematy odległe od szarej, smutnej rzeczywistości. To właśnie te skłonności wyróżniały go od przyjaciół. Posiadał cechy charakteru takie, jak spokój, odwaga, niezłomność i upór. Podobnie jak Zośka, Rudy miał wiele talentów, jeśli już się do czegoś brał to robił to starannie i dokładnie. Jednak najbardziej interesowały go problemy moralne, filozoficzne, społeczne i sprawy kulturalne. Alek był podobny do niego. Umiał zachować zimna krew w trudnych sytuacjach. Odznaczał się rozwagą, rozsądkiem, konsekwencją i odwagą. Alek miał dwie pasje narty i kino. Zośka był inny niż jego przyjaciele, wyróżniał się subtelnością, nieśmiałością i przywiązaniem do matki. Uchodził za dobrego organizatora i przywódcę, chętnie go słuchano. Rodzice zadbali o to, by wyrósł na przewodnika dla swoich rówieśników. Chłopiec był też uparty i ambitny. Wśród kolegów cieszył się wielki autorytetem. Interesował się wszystkimi dziedzinami wiedzy, miał wszechstronny umysł. Lubił uprawiać sporty.
Bardzo chciałabym mieć takich przyjaciół jak Rudy, Alek i Zośka, ponieważ wiele mogłabym się od nich nauczyć. Szczególnie zainteresowała mnie osoba Rudego i jego skłonność do rozmyślań.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta