profil

Wynalazcy i ich wynalazki.Co na ten temat napisali Bolesław Prus (Lalka) i Stefan Żeromski (Przedwiośnie)

poleca 85% 242 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Lalka” Bolesława Prusa podejmują m.in. wątek wynalazcy i wynalazku.

Bolesław Prus (pozytywista) pisze w swym utworze o prof. Geista który opowiada Wokulskiemu o próbie odkrycia „metalu lżejszego od powietrza”. Było to typowe marzenie które z reguły można nazwać mrzonką. „Szklane domy” to kolejna idea zawarta w „Przedwiośniu” gdzie Seweryn Baryka (śmiertelnie chory ) snuje wizję Polski dostatniej i szczęśliwej ,są to niestety tylko jego własne pragnienia.

Dla Geista ważne jest by jego dzieło było doskonałe, aby wywodziło się tylko z jego laboratorium .Chce a żeby wynalazek służył dla ludzi potrzebujących go-a boi się by nie w padł w nie powołane ręce. Jest przekonany, że jego idea otworzy nowy etap cywilizacji.
Zarówno „metal lżejszy od powietrza” jak i wizja „szklanych domów” to wynalazki które miały pomóc ludziom godnie pracować, mieszkać.

Wokulskiego ogarnia „zdziwienie i niedowierzanie” uważa idee profesora za cos nierealnego, tym bardziej utwierdza go w tym przekonanie prof. „ze świat nie jest jeszcze gotowy”! Cezary Baryka natomiast ulega wizji ojca o „szklanych domach” .Kiedy dojeżdża do Polski czuje się rozczarowany. Wizja ojca okazała się mrzonką.

„Wynalazcy” to osoby nie rozumiane przez świat, którzy chcą swymi nowinkami polepszyć świat. Geist pragnął także sławy dla siebie. Owe wynalazki nie jako były zbawcze dla świata, co podnosiło ich poziom i wartość.

Jaki był cel autorów „Przedwiośnia” i „Lalki” -morze brak wiary w postęp cywilizacji, wynalazków i ich wynalazców? Ani Prus, ani Żeromski nie pozwolili swoim bohaterom na realizacje swych marzeń- dlaczego? Oba utwory niejako pokazują współczucie, żal z powodu niemożności wprowadzenia w życie pewnych idei, gdyż „Lalka” to rozliczenie z ideologią romantyzmu i pozytywizmu-opowieść o bankructwie idei. ”Przedwiośnie natomiast to ostrzeżenie, że kolejnego „cudu nad Wisłą” może nie być.

Wniosek: Rzeczywistość i wizje rządzą się różnymi prawami !!!

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta