profil

Władysław Grabski

poleca 85% 317 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W roku 1918 Polska odzyskuje niepodległość. Państwo nasze jest w bardzo złym stanie. Gospodarka jest zdewastowana panuje zastój zastój przemyśle. Brakuje pieniędzy na kredyty i inwestycje. Trudnej sytuacji jest również wieś. Zły stan gospodarki powiększyły również lata I Wojny Światowej. W wyniku działań wojennych zniszczony zostaje tabor kolejowy, uszkodzone mosty, wiele miast i wsi leży w gruzach.
W odbudowie gospodarki pomaga rząd Polski, w wyniku, czego wydatki budżetowe trzykrotnie przewyższają dochody. Drukowane są dodatkowe pieniądze. Nie mają one jednak pokrycia w towarach na rynku. Polska waluta (marka Polska) traci wartość, w 1923 roku dochodzi do hiperinflacji.
W tym trudnym okresie prezydent Wojciechowski powierza misję utworzenia nowego rządu Władysławowi Grabskiemu.

Władysław Grabski urodził się w 1874 r. Był on polskim politykiem prawicowym, ekonomistą i historykiem. Studia odbył w Paryżu i Halle. W 1904 r. został współzałożycielem nielegalnego Związku Pracy Narodowo-Politycznego związanego z ND, natomiast w latach 1905-12 był posłem do rosyjskiej Dumy Państwowej. W1914 r. założył i został prezesem Centralnego Komitetu Obywatelskiego. W swej karierze politycznej był min. ministrem skarbu i premierem. Od 1925 r. poświęcił się pracy naukowej, został nawet rektorem SGGW, założył Instytut Socjologii Wsi.
Grabski jako jedyny polski polityk dwudziestego wieku przedstawił spójną koncepcję polityki walutowo-gospodarczej, wyznaczył zadania do zrealizowania i konsekwentnie je zrealizował. Stworzył własną drogę reform, unikalną w skali Europy, nie skorzystał z wcześniejszych wzorców Austrii i Niemiec. Na uwagę zasługuje fakt, że Grabski przeprowadzając reformę walutową odrzucił zagraniczną pomoc finansową, korzystając jedynie z zasobów i środków wewnętrznych. Głównym celem reformy było zrównoważenie budżetu i wprowadzenie w miejsce marki polskiej nowej waluty – złotego polskiego. W 1924r. utworzono Bank Polski, który zastąpił Polską Kasę Pożyczkową. Reforma stała się wybawieniem dla "kulejącej" polskiej gospodarki. Nastąpił szybki i radykalny wzrost płac i ceny na rynku ustabilizowały się. Chyba jedynym negatywnym skutkiem reformy walutowej była niekomfortowa sytuacja przemysłu polskiego i naszego rolnictwa, jednak w pełni jest to zrewanżowane przez fakt, iż Polska w tym czasie była jedynym krajem Europy Środkowej, który za pomocą własnych sił i środków zdołała przezwyciężyć hiperinflację i powojenny chaos gospodarczy.

Uzasadniając wybór opisywanej przeze mnie postaci chciałem powiedzieć, że moim zdaniem był to jeden z najwybitniejszych Polaków okresu międzywojennego. Główną strefą jego działań była gospodarka, gdyż to właśnie ona, po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, potrzebowała jak najwięcej pomocy i troski.
To właśnie dzięki Grabskiego Polska wyszła z kryzysu gospodarczego i przezwyciężyła hiperinflację. Grabski w znacznym stopniu przysłużył się to odbudowania Polski i wzmocnienia jej przed wojną. On też stworzył polską złotówkę, która przez wiele lat była jedną z bardziej stabilnych europejskich walut. W dzisiejszych czasach mamy właśnie złotówkę, którą stworzył Grabski, a nie markę z wcześniejszych okresów.
Podsumowując – Grabski był człowiekiem wielkimi i bardzo mądrym, potrafił wyciągnąć kraj z kryzysu i go odbudowywać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty