profil

COP, twórcy polityki zagranicznej, granice Polski po I wojnie światowej

poleca 85% 532 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
III powstanie śląskie II Powstanie Śląskie

GRANICA Polski :Atak wojsk Tuchaczewskiego na Warszawę. Bitwy o Radzymin, Zielonkę, Ostrów, stoczone w dniach 12-15.08, pozostały nierozstrzygnięte. 16.08 oddziały polskie znad rzeki Wieprz pod dowództwem J.Piłsudskiego rozbiły lewe skrzydło wojsk Tuchaczewskiego, zmuszając Armię Czerwoną do odwrotu -„cud nad Wisłą”. Oddziały rosyjskie zostały wyparte za Zbrucz.
W październiku 1920 r. między Polską a Rosją Radziecką został zawarty rozejm. 18. 03.1921 w Rydze podpisano traktat pokojowy, zgodnie z którym granica wschodnia miała biec od Dźwiny na południe, na zachód od Mińska do Zbrucza i Zbruczem do Dniestru. Strona radziecka zobowiązała się do zwrotu dóbr kultury zagarniętych w czasie rozbiorów przez Rosję. Rosja Radziecka godziła się na zapłatę odszkodowania. Zapowiedziano amnestię więźniów politycznych.
Głównymi twórcami polskiej polityki gospodarczej II Rzeczypospolitej -Władysław Grabski z obozu narodowego – autor reformy walutowej oraz Eugeniusz Kwiatkowski z rządzącego obozu piłsudczykowskiego –związany z powstaniem portu Gdynia i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Politykę gospodarczą po 1929 roku, charakteryzowało m.in. planowanie gospodarcze oraz różne formy interwencjonizmu.W grudniu 1938 Kwiatkowski przedstawił projekt inwestycyjny – perspektywiczny plan gospodarczy na 15 lat, obejmujący okres 1939-1953.
W obrębie COP-u powstało wiele fabryk głównie o charakterze zbrojeniowym, m.in. fabryki lotnicze w Rzeszowie i Mielcu, huta w Stalowej Woli, liczne elektrownie, fabryki broni w Radomiu i Sanoku oraz fabryka samochodów ciężarowych w Lublinie. 17.08.1919- wybuch I powstania śląskiego. 19/20.08.1920- wybuch II powstania śląskiego. 20.03.1921- plebiscyt na Górnym Śląsku. 3.05.1921- wybuch III powstania śląskiego.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta