profil

Referat ze Starożytnego Egiptu.

poleca 84% 768 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Początki Starożytnego Egiptu sięgają już IV tysiąclecia p.n.e. Państwo to leżało na obu stronach Nilu, dlatego życie wielu Egipcjan skupiało się właśnie nad tą rzeką. (Rys. 1)

Władcy Egiptu nazywani byli faraonami i mieli władzę despotyczną. Przez swoich podwładnych byli traktowani jak bogowie. Faraonowie po śmierci zostawali składani do specjalnych najczęściej wybranych przez siebie grobowców, piramid. Do największych z tych grobowców należy piramida Cheopsa w Gizeh, (Rys 2). Wraz ze zmarłymi faraonami składano również wiele bogactw, które zdaniem ludzi i kapłanów mogłyby przydać się w życiu pośmiertnym byłych ich władców. Przy tworzeniu tych „stożkowatych” budowli ginęło wielu egipskich robotników, chłopów i rzemieślników. Prace nad piramidą trwały często ponad 20 lat. Podczas wznoszenia tych że budowli dokonywano wielu odkryć matematycznych. (Not. 3). Historycy do dzisiaj nie mogą zrozumieć w jaki sposób przy dotychczasowych osiągnięciach inżynieryjnych i sprzętowych powstawały takie dzieła sztuki.

Położenie Wielkiej Piramidy

29st. 58’51’’ N 31st. 9’00’’E

A oto wymiary tej budowli:

Wysokość do teoretycznego wierzchołka:

146,64 m

Przeciętna wysokość bocznej ściany:

186,47 m

Obwód podstawy

921,42 m

Powierzchnia podstawy:

5,3064 ha

Boki

zachodni: 230,357 m wschodni: 230,391 m

północny: 230,251 m południowy: 230,454 m

not. 3 Położenie Wielkiej Piramidy
Starożytni Egipcjanie oprócz wznoszenie legendarnych piramid słynęli również z tego iż wynaleźli w III tysiącleciu p.n.e., pismo obrazkowe
(Rys 4).


Rys. 4 Hieroglify, grecka nazwa pisma znakowego
I obrazkowego dawnych Egipcjan.

Pismo obrazkowe, jak sama nazwa wskazuję polega na malowaniu hieroglifów, „obrazków” oznaczających całe wyrazy. Dzięki wynalezieniu pisma, kapłani mogli przewidywać i zapisywać na glinianych tabliczkach okresy w których wylewał Nil, albo następowało zaćmienie słońca lub księżyca. W Starożytnym Egipcie kapłani spełniali rolę uczonych, którzy mieli bogatą wiedzę matematyczną itd.


Źródła:
Internet (encyklopedia internetowa),
Notatki M. Matuszek z wykładów dotyczących piramid,
Zdjęcia zeskanowane z książki „Zarys historii architektury”.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty