profil

W jaki sposób „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i „Świętoszka” Moliera ukazuje Ci kryzys rodziny? Co jest jego przyczyną?

poleca 88% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Gabriela Zapolska

Dramat „Moralności Pani Dulskiej” Gabriele Zapolskiej zaliczamy do naturalistycznego nurtu młodej polski. W komedii naturalizm widoczny jest przede wszystkim w bezlitosnym zdemaskowaniu obłudy i zakłamanej moralności mieszczańskiej, w nagromadzeniu faktów i cech osobowości bohaterów egzempflikujących demaskatorskie założenia dramatu.

Zapolska ukazuje rodziną Dulskich jako niechlujną. Lekkomyślną, załamaną. Uwydatnia ich ciemniejsze środowisko. Aniela Dulska zabiega o utrzymanie domu, całkowicie dominuje nad domownikami, płaci podatki. Jest apodyktyczna, a krzykiem wymusza od rodziny posłuch. Rodzina Dulskich za wszelka cenę pragnie zachować pozory idealnej rodziny. W oczach ludzi, sąsiadów całego miasta.

W gruncie rzeczy dla Dulskiej nie liczy się sytuacja dziejąca się w domu tylko opinia innych. Życie Dulskich jest farsą w tym sensie, że toczy się poprzez nieustanne kontrasty głoszonych zasad i cnót oraz codziennej życiowej praktyki, która tym samym zasadom się przeczy.

Filozofia Dulskiej sprowadza się do tezy, że dla ludzi na zewnątrz trzeba się prezentować jak najkorzystniej. Jej życiem rządzi gra pozorów i cytat „na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Zapolska zestawiła córki Dulskiej na zasadzie kontrastu: wrażliwa Mela, zagubiona, chorowita i bezradna oraz Hesia, wierne odbicie matki.

Dulska dba o wychowanie dzieci. Posyła córki na pensję, łoży na ich lekcje muzyki, jednocześnie jednak wpaja im zasady swojej moralności i uczciwości. Jednak w zakończeniu triumfuje zakłamanie Dulskiej. Zapolska ośmieszyła zakłamaną moralność, ale dzięki takiemu postępowaniu jest ona w stanie zapewnić byt rodzinie.

Natomiast „Świętoszek” napisany przez najwybitniejszego komedio-pisarza francuskiego - Moliera opowiada o żalu i głupocie. Celem Moliera było ujawnienie czytelnikowi prawdy o człowieku, motywacjach, skutkach postępowania. Jest również ponadczasowa, tematyka utworu skupia się wokół oszustów tworzących wokół siebie współczuje ludziom.

Język w dziele Moliera jest jasny, przystępny dla większości czytających. Cała sztuka jest jakby obrazkiem z życia mieszczańskiej rodziny. Ludzkie wady wyśmiewane są bez ograniczeń warunkowych dobrym smakiem czy ochroną przed skandalem.

”Świętoszek” zachowuje normy obyczajowe i zasady prawdopodobieństwa. Sytuacja, jaka została przedstawiona w utworze mogłaby się zdarzyć w rzeczywistości. Osoby zachowują naturalne cechy i nie posiadają nadprzyrodzonych mocy, co było częste w średniowieczu.

”Świętoszka” i „Moralność Pani Dulskiej” można porównać do Adolfa Hitlera. Na pozór porównywanie fałszywego Hitlera, który na świecie rozpętał krwawą wojnę może wywołać u czytelnika błędny niż w rzeczywistości obraz ukazania „Świętoszka” Mechanizm działania postaci jest podobny. Kłótnie, zakłamanie, fałsz.

Różni je jedynie zasięg poczynionych szkód, środki które wzbudzały powszechny szacunek i podziw. Więc może tak być również dzisiaj jeśli jesteśmy zaślepieni obietnicami i postępami równych „Świętoszków” nie dostrzegamy zakamuflowanego ich prawdziwego oblicza.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty