profil

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

poleca 85% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Alina i Balladyna były siostrami. Ich matką była wdowa. Wszystkie mieszkały razem w starej chacie.

Alina jak i Balladyna były pięknymi kobietami. Z wyglądu bardzo się między sobą różniły. Młodsza siostra Alina miała długie, jasne włosy, fiołkowe oczy, bladą cerę z rumieńcami na policzkach. Sylwetkę miała smukłą. Kirkor porównywał ją do anioła.

Balladyna zaś miała czarne włosy i ciemne oczy, jej twarz była blada. Dziewczyna również była piękną kobietą, ale jej uroda była niepokojąca. Intrygowała Kirkora.

Alina była zaprzeczeniem cech Balladyny. Opisywała ją uczciwość, uczynność, skromność, była chętna do pomocy, wyręczała matkę w ciężkich pracach. Była bardzo wrażliwa i serdeczne. Kochała rodzinę. Szanowała swoją matkę, czego nie można powiedzieć o Balladynie. Ta bowiem nie miała nic przeciwko temu, by staruszka wykonywała za nią pracę. Nie darzyła jej szacunkiem. Charakter Balladyny był okropny. To pochmurna, leniwa, nieuczciwa i próżna dziewczyna. Nie należała do wiernych żon. Była złą córką i siostrą. Egoistka. Osoba bezwzględna, władcza, przebiegła, uparta i zdolna do każdej podłości. Alina kochała swoją siostrę, była nawet gotowa oddać jej dzban pełen malin, a więc zrzec się małżeństwa z Kirkorem, jeśli by ją o to poprosiła. Balladyna była obojętna wobec krewnej, traktując ją jak rywalkę, a nie jak siostrę. Nie mogła znieść, że Alina zostanie żoną Kirkora, więc ją zabija.

Alina Była wzorową córką i siostrą. Była szczera, dobra i niewinna, serdeczna wobec innych.
Jest bohaterką pozytywną i bardzo mi się spodobała. Balladyna była złą i niebezpieczną kobietą. Popełniła liczne zbrodnie. Poddani jej nienawidzili. Jest postacią negatywną, z którą nie chciałabym się spotkać osobiście.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta