profil

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny

poleca 86% 149 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

 Balladyna i Alina to główne bohaterki książki pt. "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Wychowuje je matka, która jest wdową. Mieszkają w ubogim domu, który znajduję się w lesie.
   
Balladyna jest starsza od swojej siostry Aliny. Ma oczy jak węgiel, ładne, czarne włosy oraz bladą cerę. Młodsza siostra, Alina, natomiast ma fiołkowe oczy, złocisty warkocz oraz różaną cerę. Obie są śliczne i szczupłe.

 Balladyna podczas zbierania malin w lesie jest zazdrosna, ponieważ jej siostra Alina stanowi przeszkodę pomiędzy nią, a królem Kirkorem, dlatego, postanowiła i ją zabija. Balladyna jest arogancka, niemiła, fałszywa, nie szanuje i wstydzi się swojej matki. Zdradza swojego męża Kirkora z Kostrynem. Odbiera później życie Pustelnikowi, Kirkorowi oraz Kostrynowi. Przez wszystkie zbrodnie zdobywa władzę nad państwem. Jednak przez swoje złe czyny zostaje ukarana - poraził ją piorun.

Przeciwieństwem Balladyny jest Alina. Jest ona miła, uśmiechnięta, radosna, pracowita. Życie jest dla niej wartościowe. Pomaga swojej matce w pracach domowych, także ją wspiera i otacza troską. W taki sposób możemy zauważyć, że Alina jest kochana i kocha swoja rodzinę. 

Balladyna i Alina są jak ogień i woda. Posiadają przeciwne cechy charakteru. Mi osobiście najbardziej podobała się Alina, z której powinno się brać przykład. Balladynę prowadzi kłamstwo. To osoba, której nie powinniśmy ufać. Książka pokazuje, że za swoje złe czyny i tak zostaniemy ukarani oraz, że dobro zwycięża nad złem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury
Formy wypowiedzi