profil

"Balladyna" - charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Ostatnia aktualizacja: 2020-08-29
poleca 81% 2281 głosów

Juliusz Słowacki Balladyna charakterystyka

Bohaterem literackim, który najbardziej mi imponuje jest Alina i Balladyna. Są one postaciami z utworu J. Słowackiego pt. „Balladyna”. Mieszkają wraz z matką (wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny.

Dziewczyny różnią się zarówno charakterem, jak i wyglądem.

Starsza siostra jest ładną, zgrabną brunetką o alabastrowej cerze, która ozdobiona była czarnymi oczami, znowu młodsza córka tak jak i siostra jest bardzo ładna. Różniła je różana cera i znajdujące się na niej fiołkowe oczy, i różane usta. Charakteryzują ją złociste włosy splątane w warkocz.

Alina pragnęła dobra i szczęścia swojej siostry i matki. Była także dobra, pomocna i opiekuńcza wobec innych. Wykazywała się pracowitością i obojętnością na bogactwo. Wśród jej wad wyróżniała się tylko naiwność, a Balladyna, wyróżniała się bezczelnością i nieuczciwością, więc zazdrościła Alinie. Cechowało ją lenistwo, brak troskliwości wobec siostry i matki oraz chciwość. Bogactwo było celem jej życia.

Uważam, że Alina jest przykładem dobrej córki i siostry, a zachowanie jej siostry Balladyny potępiam za wszystkie dokonane zbrodnie i chciwość. Moim zdaniem Alina jest postaciom pozytywną, a Balladyna negatywną.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (42) Brak komentarzy

Praca super tylko troszkę ją rozbudowałem :] bo to co tu jest to by było za mało jak na wymogi mojej polonistki :D

jestem chyba pierwsza osoba negatywnie oceniającą twoja prace, ale charakterystyka powinna mieć uzasadnienie dla każdej cechy!

Przydało mi sie bardzo tnx:)
muły z gim stepnicy nie piszcie tego

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata