profil

Sprawozdanie z koncertu

poleca 84% 737 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Dnia 30.XI.2003 w Lesznie w auli Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki o godzinie 1830 odbył się koncert fortepianowy zatytułowany „Twórczość polskich kompozytorów w okresie renesansu”. Pianistą, a zarazem najważniejszą postacią tego wieczoru był pan Bogusław Synowiec.

Konferansjer widowiska na początku przeczytał kilka najistotniejszych fragmentów dotyczących okresu odrodzenia. Wymienił on autorów poszczególnych utworów, które miał zagrać główny bohater tego koncertu.

Artysta wykonywał kompozycje takich znanych muzyków jak:
- Mikołaj Gomółka – pisał melodie do wierszy i tekstów Jana Kochanowskiego
- Marcin Leopolita – (Marcin ze Lwowa) pisał motety instrumentalne, msze w stylu polifonii a capella
- Wacław z Szamotuł – poeta pisał motety instrumentalne, religijne pieśni czterogłosowe w stylu polifonii niderlandzkiej

Plan koncertu był tak ułożony, że w pierwszej kolejności pianista grał utwory tych autorów, którzy urodzili się najwcześniej. Najpierw muzyk wykonał dwie kompozycję Wacława z Szamotuł. Pierwsza z nich był motet pt. „Ego sum pastor bonus”. Drugi utwór to również pieśń instrumentalna „Już się zmierzcha”. Następnie zostało wykonane przez muzyka dzieło Mikołaja Gomółki. Był to utwory ze zbiorów „Melodii na Psałterz Polski”. Na koniec pan Bogusław zagrał 6 kompozycji Marcina Leopolity. Głównie były to polifonie religijne i świeckie

Wszystkie dzieła, jakie usłyszałam tego dnia były piękne. Do końca dnia nie mogłam wyjść ze zdumienia. Mimo że pierwszy raz słyszałam taką muzykę muszę powiedzieć, że naprawdę było to coś niesamowitego. Jeszcze raz muszę zaznaczyć, że koncert bardzo mi się spodobał.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi