profil

Jean-Michele Jarre---1cz ref na 6

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

NAJWAŻNIEJSZE DATY Z ŻYCIA I DZIAŁALNOŚCI MUZYCZNEJ
JEAN'a MICHEL'a JARRE'a
1953
W roku 1953 Maurice Jarre wyjechał na stałe do USA.
Jean Michel już w wieku kilku lat rozpoczął naukę gry na pianinie, ale z powodu nauczycielki, która za każdy błąd biła go linijką po palcach przerwał naukę i zaczął ponownie dopiero po roku z nowym nauczycielem.
Później studiował w paryskim konserwatorium pod opieką Jeannine Rueff. Wówczas grał również w zespole "The Dustbins", z którym występował między innymi w Normandii. Współtworzył także grupę "Mystère IV", z którą wygrał pierwszą nagrodę na paryskim festiwalu ulicznym.
1968
W 1968 roku Jean Michel Jarre został przyjęty do GRM (Groupe de Recherches Musicales czyli Grupa Badań Muzycznych) kierowaną przez Pierre Schaeffer'a. Schaeffer był człowiekiem, który wprowadził pojęcie muzyki elektroakustycznej i muzyki konkretnej (musique concrete) czyli takiej, która może zawierać odgłosy samochodu czy tłukącego się szkła.
1969
W roku 1969 Jarre nagrywa pierwszy singiel zatytułowany "La Cage".
1971
W 1971 roku został wydany singiel "La Cage". Niestety nie zyskał on większej popularności. Jean-Michel opuszcza GRM. Komponuje również muzykę do baletu AOR wystawianego w operze paryskiej.
1972
W roku 1972 ukazuje się pierwszy album Jarre'a zatytułowany "Deserted Palace". Jean skomponował również muzykę do filmu Jeana Chapota "Les Granges Brles". Ścieżka dźwiękowa do tego filmu ukazuje się także na płycie.
W latach 1972-75 Jarre nagrywał komercyjnie dla baletów i telewizji oraz napisał kilka przebojów dla takich artystów jak Francois Hardy czy Patrick Juvet.
1974
W 1974 roku Jarre poznaje Michel Geiss'a, który stworzył dla niego wiele instrumentów, między innymi słynny Digi-Sequencer.
1976
Rok 1976 jest dla Jarre przełomem. Wówczas ukazuje się płyta "Oxygene", która dotąd jest najlepiej sprzedającą się płytą w historii francuskiego przemysłu fonograficznego. Wówczas osiągnęła ona szczyty list przebojów przede wszystkim utworem Oxygene 4.
1978
Kolejny album Jarre'a - "Equinoxe" wydany w 1978 roku również okazał się przebojem. Jest on trochę bardziej zrytmizowany od poprzedniego albumu.
1979
14 lipca 1979 roku w Paryżu w Dzień Bastylii odbył się pierwszy ze słynnych koncertów Jarre'a. Na koncercie było ponad milion osób, co dało Jarre'owi pierwszy wpis do księgi Guinnessa.
1981
Następny album Jarre'a - "Magnetic Fields" ukazał się w 1981 roku. Wówczas po raz pierwszy użył słynnego australijskiego syntezatora cyfrowego Fairlight CMI.
W tym samym roku odbyła się również seria pięciu koncertów w Pekinie i Szanghaju. Jarre był pierwszym zachodnim muzykiem, który wystąpił w Chinach.
1982
W roku 1982 ukazał się podwójny album "The Concerts in China" będący zapisem z koncertów w Chinach. Zawiera on oprócz utworów z wcześniejszych płyt także kilka nowych.
1983
W 1983 roku ukazała się kolejna płyta Jarre'a - "Music for Supermarkets", ale tylko w jednym egzemplarzu. Mastery zostały zniszczone w obecności notariusza. Był to protest przeciwko komercjalizacji muzyki. Jarre chciał, aby młodzi artyści nie zapomnieli, że muzyka jest sztuką. Płyta ta została wystawiona na aukcji w hotelu Drouot w Paryżu. Sprzedano ją za 69 tysięcy franków francuskich. Przedtem jednak została zaprezentowana w Radiu Luxemburg. Wówczas Jean został po raz drugi wpisany do księgi Guinnessa tym razem za największą sumę pieniędzy uzyskaną ze sprzedaży płyty.
1984
"Zoolook" - kolejna płyta Jarre'a ukazała się w listopadzie 1984 roku. Przez wielu uważana za najlepszą płytę tego Francuza. Zbudowana jest z różnych odgłosów "zsamplowanych" przy użyciu syntezatora Fairlight CMI. Reprezentuje styl zwany elektroniczną muzyką. Zawiera sample różnych języków z całego świata oraz podobno głos Wałęsy i Kissingera. W nagrywaniu płyty uczestniczyli także Laurie Anderson, w utworze "Diva" oraz Marcus Miller.
1986
W roku 1986 ukazuje się "Rendez Vous". Album został nagrany z myślą o koncercie w Houston, który odbył się z okazji 150 rocznicy powstania miasta i 25 rocznicy powstania NASA. W ostatnim utworze na płycie - "Last Rendez Vous" na saksofonie gra astronauta Ron McNair. Niestety zginął on w katastrofie promu kosmicznego Challenger w tym samym roku, dlatego później Jarre zmienił nazwę tego utworu na "Ron's Piece". Z powodu tej katastrofy Jarre myślał nawet o odwołaniu koncertu, ale astronauci poprosili go, aby zagrał ten koncert dla nich i dla upamiętnienia tych, którzy zginęli. Koncert odbył się 5 kwietnia 1986 roku i obejrzało go 1, 5 miliona Teksańczyków. 5 października odbył się kolejny koncert tym razem w rodzinnym mieście Jarre'a - Lyonie u podnóża góry Fourvieres Hill, aby uczcić wizytę Papieża Jana Pawła II. Rozpoczął się o 22: 30 po pobłogosławieniu przez Papieża miasta. Obejrzało go 800 tysięcy ludzi.
1987
W 1987 roku Jarre wydał album "Cities in Concert - HoustonLyon" zawierający zapis najciekawszych fragmentów z dwóch ostatnich koncertów. Poza tym płyta zawiera głos Papieża Jana Pawła II oraz dźwięk pociągu TGV.
1948
Na kolejny album fani nie musieli długo czekać. Płyta "Revolutions" ukazała się w 1988 roku. Rozpoczyna się długim czteroczęściowym utworem "Industrial Revolution" czyli rewolucja przemysłowa w wersji dźwiękowej. Po nim jest utwór "London Kid" nagrany razem z Hankiem Marvinem z grupy "The Shadows". Cała płyta podobnie jak "Zoolook" zawiera dużo elementów etno.
W tym samym roku odbyły się koncerty w londyńskich dokach. Pierwotnie miał to być jeden koncert planowany na 24 sierpnia, ale z powodu złej pogody przesunięto go i został podzielony na dwa koncerty, które odbyły się 8 i 9 października. W częściowo zrujnowanych dokach pełnych graffiti w strugach deszczu obejrzało go kilkaset tysięcy Londyńczyków.
1989
W roku 1989 ukazał się kolejny koncertowy album Jarre'a - "Jarre Live", który nazywa się także "Destination Docklands". Są to te same płyty, różnią się tylko okładką i nazwą. Zawierają zapis z koncertu w londyńskich dokach.
1990
Kolejny album "Waiting for Cousteau" ukazał się w roku 1990. Dedykowany jest badaczowi głębin morskich Jacques Yves Cousteau. Zawiera wyłącznie nowe utwory, które można podzielić na dwie różne części: trzyczęściowa suita "Calypso" oraz długa ponad 40 minutowa kompozycja "Waiting for Cousteau" utrzymana w stylu ambient.
14 lipca Jarre dał kolejny wielki koncert - "Paris la Defense - a City in Concert", który widziało około dwóch i pół miliona Francuzów.
1991
W 1991 roku ukazała się płyta "Images - The Best Of Jean Michel Jarre" zawierająca wybrane utwory z poprzednich płyt.




1993
"Chronologie" - kolejny album Jarre'a ukazał się w 1993 roku. Zawiera on wiele nowych, cyfrowych brzmień zbliżonych do techno.
Między lipcem, a październikiem Jarre odbył tournee "Europe in Concert" po 15 głownych miastach Europy.
W tym samym roku został mianowany Ambasadorem Tolerancji UNESCO.


1994
W roku 1994 Jean Michel Jarre dał koncert na stadionie w Hong Kongu. W listopadzie został wydany dwu płytowy album "Hong Kong" zawierający zapis z tego koncertu.
1995
14 lipca 1995 roku w Paryżu pod wieżą Eiffla Jarre daje pierwszy z serii koncertów "Concert for Tolerance" z okazji 50-lecia UNESCO. Na koncercie zgromadziło się półtora miliona ludzi.
W tym samym roku ukazał się album "Jarremix" zawierający utwory Jarre'a zremiksowane przez wielu artystów związanych z muzyką techno: Gat Decor, Slam, Sunscreem i inni.


1997
W styczniu 1997 roku wydana została płyta "Oxygene 7-13" dedykowana Pierre Schaeffer'owi, będąca kontynuacją płyty "Oxygene" sprzed 20 lat. Jarre chciał powrócić do swoich pierwszych analogowych syntezatorów, które nazywa "Stradivariusami muzyki elektronicznej", na których nagrał "Oxygene".
W tym samym roku odbył tourne po Europie. Wystąpił także po raz pierwszy w Polsce. Koncert w Spodku w Katowicach odbył się 21 czerwca. Wcześniej planowano koncerty Jarre'a: w Częstochowie z okazji wizyty Papieża Jana Pawła II, w Gdańsku z okazji 1000-lecia miasta oraz we Wrocławiu z okazji Kongresu Eucharystycznego. Planowano nawet wspólny koncert Jarre'a, Klausa Schulze, Tangerine Dream, Vangelisa, Czesława Niemena i innych "elektroników" na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Niestety z różnych powodów wszystkie te koncerty nie doszły do skutku.
We wrześniu odbył się wielki koncert w Moskwie, na którym Jarre połączył się ze stacją kosmiczną Mir. Na koncercie było około 3, 5 miliona ludzi.
1998
11 maja 1998 roku ukazał się drugi album Jarre'a zawierający wyłącznie remiksy - "Odyssey Through O2". Tym razem podjęli się tego: Apollo Four Forty, DJ Cam, Loop Guru, Tetsuya "TK" Komuro, Resistance D, Sunday Club, Takkyu Ishino i inni. Całość zremiksował i ułożył w formie odysei znany francuski DJ Claude Monnet. Płyta składa się z trzech części: Odyssey Overture zawierająca głównie utwory w stylu trip-hop, Odyssey Phase 2 oraz Odyssey Phase 3 zawierająca drum'n'bass. Poza tym płyta zawiera część multimedialną czyli program JarKaos. Służy on do robienia teledysków za pomocą gotowych obrazów i różnych efektów.
Z okazji promocji tej płyty Jarre przyjechał do Polski po raz drugi, ale nie dał żadnego koncertu. Udzielił kilku wywiadów oraz wziął udział w ceremonii rozpoczęcia budowy Centrum Diagnostyki i Leczenia Wad Słuchu w Kajetanach pod Warszawą.
9 lipca Jean Michel Jarre otrzymał w Brukseli nagrodę europejskiego przemysłu muzycznego - IFPI Platinium Europe Award za wkład w muzykę europejską.
14 lipca odbył się kolejny wielki koncert w Paryżu na Polach Marsowych, z okazji wygrania przez Francję Mistrzostw ¦wiata w piłce nożnej. Koncert składał się tylko z remiksów utworów Jarre'a. Grali: Apollo 440, Claude Monnet, Tetsuya "TK" Komuro, Dj Cam i Resistance D, zaś Jarre zajął się wyłącznie wizualną częścią koncertu przy użyciu programu JArKaos.
24 sierpnia muzyk obchodził swoje 50 urodziny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 8 minut