profil

Praca oddala od nas 3 wielkie nieszczęścia: nudę, ubóstwo i występek - przemówienie odwołujące się do słów Woltera

poleca 85% 227 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dzień dobry Państwu zapraszam na dzisiejszy program poświęcony pracy- tak ważnej w czasach, w których żyjemy.
Praca - jedno krótkie słowo a znaczy tak wiele. Czym tak naprawdę jest praca i do czego jest ona potrzebna w życiu człowieka? Według encyklopedii PWN jest to celowa działalność prowadząca do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturalnych. To słowo znaczące tak wiele, na przestrzeni wieków urosło do rangi filozofii, motta i symbolu przeżycia gatunku ludzkiego.

Jednak, gdy jest się bezrobotnym staje się ona wielkim pragnieniem i luksusem. Ludzie chcą pracować, ponieważ za swój wysiłek otrzymują wynagrodzenie, i dzięki temu mogą utrzymać rodzinę. Zapominają o nieszczęściach, troskach, niepowodzeniach. Wypełniając swoje obowiązki uciekają przed smutkiem, pustką i przygnębieniem. Czują się spełnieni, potrzebni, przydatni. Mogą robić coś, co pomoże innym.
Dzięki pracy zdobywają główny środek płatniczy- pieniądze. W XXI wieku bez pieniędzy nie da się żyć. I zdobywamy je otrzymując wynagrodzenie za wykonany trud lub uciekając się do innych środków takich jak kradzieże, włamania, rabunki. Jednak ta drugą opcje wybierają ludzie, którzy nie mają silnej woli, samozaparcia i chęci, aby znaleźć sobie jakieś zajęcie. Dużą grupę stanowią osoby, które nie przyjmą gorszego fachu. A przecież żadna praca nie hańbi. Nie ma znaczenia czy jest to ekspedientka czy woźna, jeżeli chce się wyżywić rodzinę i zapewnić jej podstawowe środki do życia.Ludzie są istotami twórczymi, nie potrafią być biernymi obserwatorami świata. Chcą być czynni emocjonalnie, umysłowo, fizycznie. Pracując wytwarzają dobra materialne i kulturalne dla przyszłych pokoleń. Gdyby ludzie nie pracowali, nie mieliby, czym zająć, nie mogliby zrealizować swoich marzeń, pragnień.
Jednym słowem ciężka i solidna praca jest lekiem na cale zło.















Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy
Gramatyka i formy wypowiedzi