profil

Biografia Williama Szekspira

poleca 87% 2999 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

William Szekspir – urodził się w 1564 roku w miasteczku Stratford nad rzeką Avon, gdzie również spędził ostatnie lata swojego życia. Umarł w 1616 roku.

Angielski poeta i dramatopisarz a w późniejszym okresie życia również aktor. Żył w czasach Elżbiety I i Jakuba I, kiedy to powstał teatr elżbietański.

Jego ojciec John pochodził z chłopskiej rodziny, lecz po pewnym czasie porzucił rolnictwo i przeprowadził się do miasta gdzie został burmistrzem. Matka Mary pochodziła z zieministwa. Mieli ośmioro dzieci, z których najstarszy był William.

Ok. 1571 młody Szekspir poszedł do średniej szkoły ogólnokształcącej gdzie uczył się łaciny, historii, literatury antycznej i retoryki. Nie posiadał większego wykształcenia. W 1582 roku poślubił o osiem lat starsza Anne. Lecz w kilka lat po zawarciu małżeństwa Szekspir opuszcza Stratford i udaje się do Londynu.

Z biegiem czasu zaczął grywać w teatrach, potem zaś zajął się pisaniem sztuk i poematów.

Początkowo należał do kompani Sług Lorda Szambelana dysponującym własnym teatrem The Glob.

Jednak najprawdopodobniej Szekspir pracował w różnych magnackich rezydencjach jako guwerner, sekretarz, a także aktor w dworskich przedstawieniach. Zdobywał sławę, poszerzał wykształcenie, czytał, poznawał wielu znanych ludzi. Do rodzinnego miasta przyjeżdżał często, dbał o swoją rodzinę, inwestował w nieruchomości.

Był on autorem 36 sztuk. Pisał kroniki historyczne, komedie oraz tragedie. Kroniki w większości tematycznie związane z dziejami Anglii w XV w.

Najważniejszym motywem jego dramatów jest problem władzy, która jawi się jako demoralizująca i niszcząca. Szekspira interesuje mechanizm władzy, ukrytego obiektu ludzkich pragnień. Tematyka ta pojawia się przede wszystkim w kronikach królewskich i tragediach.

Za najlepsze komedie uważa się: „Poskromienie złośnicy”, „Stracone zachody miłości”, „Sen nocy letniej”, „Wiele hałasu o nic”, „Kupiec wenecki”, zaś spośród tragedi należy wymienić: „Juliusz Cezar”, „Tymon Ateńczyk”, „Król Leos”. Dramaty psychologiczne i poetyckie: „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet”, „Otello”.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (58) Brak komentarzy
19.1.2012 (15:21)

Fajnie, że krótko. Lecz jest wszystko na temat. Nic dodać nic ująć.
Dzięki

19.1.2012 (15:21)

Fajnie, że krótko. Lecz jest wszystko na temat. Nic dodać nic ująć.
Dzięki

23.11.2011 (20:17)

bardzo dziękuje za ta prace domowa na pewno dostanę 5+ z języka polskigo bardzo przydatna praca

Sprawdzone przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury