profil

Znaczenie mszaków w przyrodzie

2022-01-04
poleca 83% 1334 głosów

Mszaki

Mszaki spotykamy na jałowych wydmach gdzie utrwalają ruchome podłoże i biorą istotny udział w procesie glebotwórczym. Wielkie znaczenie mają w regulacji bilansu wodnego wielu zbiorników, szczególnie leśnych.

Warstwa mszysta chroni bowiem glebę przed nadmiernym parowaniem, a podczas deszczów chłonie wodę i magazynuje ją. Na łąkach mszaki są jednak elementem niepożądanym, gdyż gromadząc wodę, stają się często przyczyną zabagnień.

Wchodzą w skład różnych biocenoz wykorzystywanych przez człowieka (łąki, lasy), mszaki mają pewne znaczenie (pośrednie) dla gospodarki. Duża rola przypada im w zasiedlaniu różnych nieużytków, jak np. hałd, gdzie zmieniając podłoże umożliwiają osiedlanie się innych roślin i stopniowe zagospodarowywanie tych terenów. Bezpośrednio wykorzystuje się mszaki na ściółkę, na materiał do pakowania oraz na podściółkę w uprawach truskawek i poziomek. Używane bywają również do uszczelniania budynków drewnianych. Największe znaczenie gospodarcze mszaków (głównie mchów) związane jest z ich działalnością torfotwórczą.W warunkach trwałego podtopienia i przy utrudnionym dostępie powietrza ze mchów [głównie torfowców] i innych roślin powstaje torf.Zastosowanie jego jest ogromne używa się go do wyrobu płyt izolacyjnych, papieru, tektury oraz do przerobu chemicznego, z którego uzyskuje się wiele bardzo cennych związków chemicznych. Pewne gatunki torfu służą do kąpieli leczniczych jako tzw. borowina.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (10) Brak komentarzy

Dziękuję! Uratowałeś mi zadek koleś! Gdyby nie ty to byłaby 1, a jest 6-!!! Dziękuję!

Dzięki świetna praca pomogła mi oczywiście 6

nooo i to jest praca z biologii ;D podoba mi się to ;)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta