profil

Pochodne węglowodorów--==ogólnie==--własciwosci

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ALKOHOLE-fermentowanie
C6H12O6-->2C2H5OH+2CO2
MYDŁA-sole wyższych kwasów karboksylowych.
mydła są mieszaniną soli sodowych wyzszych kwasów karboks.(głównie palmitynowego i stearynowego) z dod.subst.zapachowych barwnych i ułatwiających formowanie.
Otrzymywanie mydła- CH3-(CH2)16-COOH+NAOH-->CH3-(CH2)16-COONA+H2O.
Materiały dzielimy na hydrofilowe(lubiące wode) i hydrofobowe(nie lubiące wody)
ESTRY- R1COOR2. Estry można otzymać w reakcji estryfikacji czyli w reakcji kw.karb.z alkoholami np. CH3COOH+C2H5OH-->CH3COOC2H5+H2O.
TŁUSZCZE-estry wyzszych kwasów karboksylowych i gliceryny. wyższe kwasy karboksylowe: C17H35COOH-stearynowy. C15H31COOH-palmitynowy. C17H33COOH-oleinowy. tłusz. składaja sie z grupy węglowodorowej pochodzącej od gliceryny, z 3 grup estrowych i 3 grup węglowodorowych pochodzących od wyższ.kw.karbok. które mogą być jednakowe bądź różne. Tł.roślinne-st.skup.ciekły. nienasycone kw.tłusczowe. wiązania podwójne. można je utwardzić w reakcji utwardzania.Tł.zwierzece- st.skup.stały. zawieraja grupy węglowodorowe z nasyconych kwasów tłuszczowych. wiązania pojedyncze. Tłuszcze wchodzą w reakcje z wodorotlenkami- tristearynian gliceryny+wodorotlenek-->gliceryna+stearynian sodu.- C3H5(COOC15H31)3+NAOH-->C3H5(OH)3+3C15H31COONA.
CUKRY-powstają w zielonych częściach roslin w procesie fotosyntezy.w organizmach zwierzecych nastepuje proces odwrotny tzw.ultenianie biologiczne- pod wpływem enzymów cukry i tlen zostaja przekształcone w CO2 (wydychany) i wodę (wydalana).uwalniana jest przy tym energia potrzebna do podtrzymania czynności życiowych. Cukry są to alkohole o wielu grupach hydroksylowych. Rodzaje cukrów- cukry proste(monocukry)- glukoza i fruktoza.wzór sumaryczny jest taki sam C6H12O6. dwucukry-np.sacharoza powstaje z dwóch jednakowych lub różnych monocukrów.HO-g-OH+HO-g-OH-->HO-g-O-g-OH+H2O. Cukry złozone(wielocukry)(są to polimery jednakowych monocukrów). skrobia(krochmal) występuje w ziemniakachkukurydzy ryzu i pszenicy.celuloza(błonnik)-najbardziej rozpowszechniony cukier. występuje w łodygach drzew kwiatów liści.utrzymuje je w stanie stojacym. Cukry ulegaja rozpadowi pod wpływem temperatury na wegiel i wodę. cukry powstaja w procesie fotosyntezy w zielonych częsciach roslin z wody i CO2 pod wpływem en.słonecznej. W organizmach zwierzęcych i ludzkich zachodzi proces odwrotny- tzw.utlenianie biologiczne-komórkowe.
BIAŁKA-białka składają się z wielu resz aminokwasowych.reszta kwasowa składa sie z części stałej i częsci zmiennej.
H Z O Z
| | || o symbolu ogólnym |
-N-CH-C- -A-







WŁAŚCIWOŚCI:
alkohole:ciecz, bezbarwna, miesz się z wodą w każdym stosunku, dobry rozpuszczalnik, palny, słaby charakterystyczny zapach, piekący smak, toksyczny,reaktywny,uzależnia,nie dysocjują w roztworach wodnych.
kwasy karboksylowe:intensywny ostry zapach,nizsze kwasy to bezbarwne ciecze, rozpuszczalne w wodzie do 3 atomów węgla,od 4-6 ograniczonarozp. od 7 nierozp. dysocjuja w roztworach wodnych,reaktywne,palne,reagują z metalami lekkimi, z tlenkami dając sole.
kwas octowy: ciecz, bezbarwny,lotny,higroskopijny,miesza sie z wodą i etanolem w kazdym stosunku,żrący, opary maja ostry zapach(octu),reaktywny.
gliceryna:nietoksyczna, bezbarwna,ciecz,słodki smak,dobrze rozpuszczalna, zmiękcza naskórek,stosowana do prof. mydeł i kosmetyków w artykułach spożywczych i dynamicie.
estry:charakterystyczny zapach,mała reaktywnosć,palne,trudno rozpuszczalne w wodzie,dobre rozpuszczalniki substancji org.stosowany w przemysle chemicznym i spożywczym.
tłuszcze:nierozpuszczalne w wodzie, słabo rozpuszczalne w alkoholu, spalając sie wydzielaja charakterystyczny ostry zapach.
cukry:cukry proste i dwucukry-słodki smak, ciała stałe, bezbarwne, bezwonne, rozpuszczalne w wodzie, nierozp.w weglowodorach. cukry złożone(skrobie i błonnik)-st.skupienia stały, kolor biały,palne, bez zapachu,bez smaku,nierozpuszczalne w wodzie,pod wpływem ciepła pęcznieje.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty