profil

Opiszę obraz Petera Bruegela pt. "Upadek Ikara"

poleca 85% 353 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na pierwszym planie obrazu Pietera Bruegela pt."Upadek Ikara" jest przedstawiony rolnik.Możemy powiedzieć , że człowiek ten wygląda dosyć zamożnie.Świadczy o tym jego strój. A konkretnie ma on na sobie długą sukmanę, zakończoną falbanami.Na głowie widnieje kapelusz,a koszule ma z bufiastymi rękawami.Najbardziej charakterystyczny szczegół świadczący o jego pozycji w społeczeństwie są buty,gdyż biedaków nie było na nie stać.W lewej ręce trzyma bat, którym zapewne popędza konia ciągnącego pług tuż przed nim.

Rolnik orze ziemie na niewielkim wzniesieniu.Tuż u jego podnóża pasie owce młody pasterz.Młodzieniec jest skromnie ubrany.Sprawia wrażenie zamyślonego patrząc w niebo.

W dolnym prawym rogu przy brzegu siedzi rybak.Prawdopodobnie próbuje on złowić rybę.Nad nim na gałęzi siedzi ptak umilając mu wędkowanie swym śpiewem.

Morze to jedyne niebezpieczne miejsce na tym obrazie.Na przeciw rybaka topi się Ikar.Widzimy jedynie bezwładne nogi powoli zanurzające się w czarnej głębi morza.Niezastanowił się nad tym, że może utracić najcenniejszy dar, jakim jest życie.

Nieopodal rozgrywanego dramatu, po tafli niebieskiego morza sunie potężny statek.
Po jego lewej stronie możemy zobaczyć ruiny zamku.Natomiast w oddali za zamkiem mieści się miasteczko.W obrazie Bruegela dominują kolory ciepłe lecz stonowane.

Artysta ujął w nim przebieg śmierci Ikara oraz bezradność ludzi.Ukazał ludzką bezmyślność w życiu codziennym.Dał nam także do zrozumienia ,że nic nie jest ważniejsze od życia i nie powinniśmy traktować go jak przygodę,która kiedyś musi dobiec końca.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata