profil

Obraz Petera Bruegela "Lato".

poleca 85% 827 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Opis dzieła malarskiego pt. „Lato”
Obraz Pietera Breughela Młodego pt. „Lato” przedstawia wieśniaków podczas czerwcowych prac na polu przy żniwach. Obraz jest realistyczny, i przedstawia sytuację obiektywnie.
Na pierwszym planie widać ludzi zajętych żniwami. Znajduje się tam dwóch mężczyzn, jeden koszący zboże stoi tyłem do perspektywy a drugi gaszący pragnienie wodą, zasłania dzbanem twarz.
Drugi plan prezentuje mężczyznę niosącego dwa dwojaki, kolejnych dwóch kosiarzy, trzy kobiety zbierające skoszone kłosy i osobę odpowiedzialną za dostarczanie jedzenia. Ma ona na głowie kosz z jedzeniem.
Trzeci plan to wieś, w której zapewnie mieszkają ludzie przedstawieni na obrazie, łany zboża, które trzeba
Podobna praca 65%

Opis obrazu autorstwa Pietera Brueghla Młodszego pt. Lato
jeszcze skosić, i chata pośród zbóż. W prawym górnym rogu widać łąki, na których zapewne pasą się zwierzęta, oraz rzekę.
Ludzie sprawiają wrażenie zmęczonych pracą, ubrani w standardowe ubrania, jak na tamte czasy. Mężczyźni w białych lnianych koszulach, kubrakach, i spodniach mają na głowach słomiane kapelusze. Kobiety w suto marszczonych sukniach i wiankach, lub chustkach na głowie z sierpem w ręku.
Dzieło charakteryzuje się ciepłymi kolorami, dominuje żółć, tylko trzeci plan namalowany jest przy użyciu zieleni. Zastanawia fakt, że większość ludzi ma niewidoczne twarze, czyżby malowanie ich sprawiało Pieterowi trudność ?
Piękny obraz, który kosztował malarza dużo trudu, zachwyca realizmem sytuacji, szczegółami, i tworzy złudzenie rzeczywistości. Najciekawsze elementy to mała ilość twarzy i postać w czarnym ubraniu w prawym dolnym rogu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata