profil

Dlaczego płacimy podatki i jaki jest mój stosunek do osób uchylających się od tego obowiązku.

poleca 85% 252 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Większość z nas wie, że podatek to przymusowe, bezzwrotne, nieodpłatne i powszechne, obejmujące wszystkich obywateli (choć w różnym stopniu, w zależności od prowadzonej przez nich działalności) świadczenie pieniężne, które pobierane jest przez państwo poprzez różne jego organy, jak np. urzędy skarbowe czy gminy. Państwo to my, ponieważ to my je utrzymujemy. Współcześnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach. Możemy je porównać do firmy, która dba o nasze wspólne sprawy. Państwo załatwia te nasze interesy, których nie możemy załatwić w pojedynkę, ani poprzez żadną działalność społeczną. A podatki to nasze składki, nasz wkład w kapitał firmy. Głównym dochodem państwa są właśnie one. Są konieczne, lecz wracają do podatników w postaci m.in. świadczeń społecznych, finansowania dóbr i usług publicznych oraz dotacji do nierentownych, a niezbędnych dziedzin gospodarki. Podatki dzielą się na bezpośrednie i pośrednie. Podatki bezpośrednie: nałożone na dochód lub majątek podatnika, np. podatek dochodowy, gruntowy, spadkowy. Podatki pośrednie: nakładane na przedmiot spożycia, np. VAT, ostatecznie płaci konsument. Współcześnie, pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, które dzięki temu może inwestować w rozwój infrastruktury, kultury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia itp. Podatki są powszechnie uważane przez podatników za uciążliwe i niesprawiedliwe, stąd stwierdzenia: „Podatki płaci każdy, wszędzie i zawsze.” lub „Są w życiu tylko dwie pewne rzeczy: śmierć i podatki.” Jak mawiali włościanie w cesarstwie austro-węgierskim: „od myszy do cysorza, wszystko żyje z gospodarza.” Przykłady podatków:

Akcyza to podatek pobierany od spożycia niektórych artykułów tzw. luksusowych, pobiera się od przedsiębiorcy, który wlicza ją do ceny towaru.
Cło to podatek graniczny od towarów, w ostatecznym rozrachunku płaci konsument.
VAT (Value Added Tax) to podatek od towarów i usług.
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób prawnych
podatek od gruntów
podatek leśny
od nieruchomości
od posiadania psa
od spadków i darowizn

Tak zwana „dziura budżetowa” powstaje wtedy, gdy w państwie jest więcej wydatków niż przychodów. Aby sytuacja została wyrównana, należy m.in. płacić podatki. Coraz częściej można usłyszeć o oszustwach podatkowych. Właśnie przez osoby, które dokonują takich oszustw państwo otrzymuje mniej pieniędzy, a co za tym idzie zaczyna ich brakować na podstawowe wydatki. Oszuści korzystają z instytucji, które są opłacane z podatków np. służba zdrowia. Corocznie budżet państwa traci kilkaset milionów złotych. Uważam, iż takie zachowania nie powinny być tolerowane, lecz bardzo karane. Nasz wymiar sprawiedliwości nie wymierza wystarczająco wysokich konsekwencji za takie przewinienia. Nie da się jednoznacznie stwierdzić ilu w naszym kraju jest takich oszustów, lecz przez takie osoby, podatnicy, a co za tym idzie emeryci i renciści, mają „obcinane” swoje renty, bądź emerytury. Państwo stara się oszczędzać, zmniejszając wydatki, czyli obniża się stopa naszego życia. Każdy szanujący się obywatel Polski nie powinien uchylać się od tego obowiązku, gdyż jest on zapisany w Konstytucji, a jeżeli zostanie on złamany , to automatycznie zostanie złamane prawo.


Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty