profil

Dlaczego wszyscy są zobowiązani płacić podatki? Jak funkcjonowałoby państwo gdybyśmy zaprzestali płacić podatki?

poleca 81% 910 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podatek jest to obowiązkowe świadczenie na rzecz państwa, które istnieje w każdym kraju. W każdym są one inne i różnej wielkości, jednak mają na celu to samo zadanie.

Dzięki podatkom, które wpływają do Skarbu Państwa, kraj może funkcjonować i wiele ważnych organizacji państwowych może istnieć. Podatki są nieodłącznym elementem dochodów państwa. Każdy z nas je płaci. W Polsce istnieją: podatki dochodowe ( PIT i CIT ), majątkowe i konsumpcyjne ( VAT, akcyza i cło ). Płacimy podatki od każdego rodzaju usług i dochodów- np. od osób fizycznych, prawnych, od nieruchomości, od towarów i usług a nawet od posiadania psa. Podatki dochodowe i konsumpcyjne zasilają budżet centralny państwa, a majątkowe- budżet samorządu terytorialnego.

Dzięki tym obowiązkowym świadczeniom, wpłacanym przez wszystkich obywateli
( zwłaszcza pracujących i mających własne dochody ), narząd państwa może działać. Z podatków utrzymuje się: rząd, samorządy terytorialne, szkolnictwo, służba zdrowia, policja, straż pożarna, wypłacane są emerytury itp.
Są to instytucje z których ma prawo korzystać każdy podatnik-każdy obywatel. Każdy z nas ma prawo do bezpieczeństwa, korzystania ze służby zdrowia czy chodzenia do publicznej szkoły. Lecz jak każdy z nas wie, wszystko kosztuje i instytucje te utrzymuje właśnie państwo, które potrzebuje naszych pieniędzy z podatków.

Gdybyśmy zaprzestali płacić podatki państwo nie mogłoby normalnie funkcjonować, gdyż Skarb Państwa byłby pusty.
Jeżeli chcemy, aby nasz kraj mógł sprawnie działać, jeśli oczekujemy od władz bezpieczeństwa i możliwości korzystania z organizacji państwowych, jeśli oczekujemy poprawy w budżecie państwa- powinniśmy płacić podatki. Są one głównym źródłem dochodów państwa i bez nich życie byłoby niemożliwe.

Chociaż prawie wszyscy polscy podatnicy narzekają, że podatki są za wysokie
( zwłaszcza osoby posiadające działalność gospodarczą ), to wiedzą bardzo dobrze, że bez nich państwo upadłoby, dziura budżetowa znacznie powiększyłaby się i nie istniałyby żadne instytucje państwowe, gdyż nie byłoby pieniędzy, które w dzisiejszych czasach są prawie do wszystkiego potrzebne. Jeśli Skarb Państwa byłby pusty wszystko byłoby prywatne i za wszystko trzeba by płacić, a wiadomo, że nielicznych byłoby na to stać. W zasadzie wtedy nie byłyby potrzebne władze i w państwie zapanowałby chaos. Wszystko opierałoby się na konkurencji wszystkich prywatnych firm. Wbrew pozorom pieniądze państwowe i to co zapewnia nam państwo jest bardzo ważne.
Tak więc, narzekając, Polacy uiszczają te opłaty w nadziei na poprawę lub zmianę. Mają nadzieję, że pomogą w ten sposób załatać dziurę budżetową i mają nadzieję, że pieniądze te będą lepiej zagospodarowane.

Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ze w Polsce są dosyć wysokie podatki. Ponad to obywatele są zobowiązani do płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne itp. Uważam, jednak, że każdy obywatel powinien płacić podatki, aby państwo mogło istnieć i sprawnie funkcjonować. Istnieją one w każdym państwie i jak widać większość państw umie dobrze rozporządzać pieniędzmi państwowymi. Tak, więc w nadziei na poprawę (być może po wejściu do Unii Europejskiej) płaćmy podatki jakie obowiązują w Polsce, gdyż jak widać bez nich nie może obyć się żadne państwo.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty