profil

Życie na pustyni

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-19
poleca 84% 2820 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pustynia – to obszary gdzie w ciągu roku spada na każe miejsce mniej niż 250 mm wody. Parowanie na tych terenach z powierzchni ziemi jest kilka do kilkudziesięciu razy większe od sumy opadów.

Nie wszystkie pustynie są jednakowe. Niektóre mają gleby z pylistego piasku, gliny, inne pokryte są kamieniami i głazami. Największe obszary pustynne występują w Afryce i Azji.

Pustynie cechuje niezwykle mała ilość wody. Wody powierzchniowe występują bardzo rzadko. Istnieją tzw. Rzeki przybyszowe tzw. takie, które mają swoje źródło poza pustyniami, a kończą biegną pustyni. Z suchości powietrza i znikomym zachmurzeniem znaczne wahania temperatury, spowodowane intensywnym nagrzaniem się powierzchni w dzień i wychładzaniem nocą.

Rośliny na pustyni - Rośliny na pustyni przystosowane są do oszczędnego korzystania z wody. Minimalizują straty w ciągu dnia, a nocą wchłaniają dużo rosy. Korzenie lub przekształcone łodygi pozwalają przetrwać im długie niekorzystne dla normalnego rozwoju okresy.

ROŚLINNOŚĆ PUSTYNNA


TerofityKserofity (Suchorośla)Sukulenty (Gruboszowate, Tłustsze)
Gatunki jednoroczne krótkotrwałe, które niekorzystny okres (suszę lub zimę) przeżywają w postaci nasionWłaściwe gatunki o liściach sztywnych i gładkich pokrytych włoskami lub powleczonych woskiem dzięki czemu w minimalnym stopniu wyparowują wodę. Nie zrzucają liści Inne w skrajnym stopniu wysychają po to by przerwać.Gatunki, które mogą przetrwać suszę, korzystając z wodyzmagazynowanej w tkankach System korzeniowy rozwinięty płytko, poziomo co ułatwia im szybkie pobieranie wody

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta