profil

Bogowie Greków i Rzymian

poleca 76% 1307 głosów

Grecja Jowisz

KTO ?? I CO ??
CZYLI CZYM ZAJMOWALI SIĘ BOGOWIE

Zeus (Jowisz)- Władca wszystkich bogów. Nazywany gromowładnym. Był władcą bogów i ludzi, panem nieba, ziemi, praw i obyczajów

Hera (Junona) żona władcy niebios. Opiekunka młodych kobiet i mężatek. Niezwykle zazdrosna o swego boskiego małżonkaAtena (Minerwa) córka władcy bogów. Była boginią roztropności, dobrej rady sprawiedliwej wojny i pokoju. Według mitów greckich Atena miała wyskoczyć z głowy Zeusa w pełnym uzbrojeniu.


Apollo (Apollo) Był bogiem sztuki, opiekunem wszelakiej maści pieśniarzy, rzeźbiarzy, malarzy i innych artystów. Był także bogiem zdrowia, choroby, wróżb i wyroczni. Nie było mu równych w grze na cytrze


Hermes (Merkury) Już jako niemowlę ukradł swemu bratu Apollinowi stado bydła. Udobruchał go dopiero podarunkiem - lutnią ze skorupy żółwia. Ucieszony tym Apollo dał mu laskę z leszczyny posiadającą cudowną moc godzenia nieprzyjaciół. Od tego czasu Hermes stał się posłańcem bogów. Był także opiekunem podróżnych, kupców, mówców i złodziei. To także on odprowadzał dusze zmarłych do Hadesu. Uważany był za wynalazcę hubki i krzesiwa, lutni i fletni Pana.
Hefajstos (Wulkan) Urodził się kulawy i jako dziecko został porzucony przez matkę. Zaopiekowali się nim Cyklopi i nauczyli sztuki kowalskiej. Był jednym z najpracowitszych bogów. Odpoczynek nie był mu wcale potrzebny. Mieszkał we wnętrzu wulkanu Etny. Wraz ze swoimi wiernymi cyklopami wykuwał straszliwe błyskawice dla króla niebian. Był bogiem ognia, sztuki kowalskiej i złotniczej.
Afrodyta (Wenus) nie miała ani ojca ani matki. Wyłoniła się z piany morskiej przy brzegu wyspy Cypr. Była boginią młodości, piękna i miłości. Opiekowała się żeglarzami. Była tak piękna, że wszystkie boginie zazdrościły jej urody.


Eros (Amor) uważany był za najmłodszego boga, urwisa i łobuza. Był bogiem miłości, chodził z małym łukiem i kołczanem pełnym strzał. Strzałami miłości przeszywał serca zakochanych, potrafił tez strzelać strzałami nienawiści.

Demeter (Ceres) jej imię znaczy; gleba - matka. Uważana była za boginię płodów rolnych i urodzaju.

Ares (Mars) jako dziecko nie przejawiał szczególnych talentów. Rodzice oddali go na wychowanie Tytanowi, który uczył go tylko ćwiczeń fizycznych. Gdy dorósł stał się bogiem wojny okrutnej, podboju, gwałtu i mordu. Był znienawidzony przez ludzi i innych bogów.
Artemida (Diana). Podobnie jak jej brat bliźniak Apollo urodziła się na cykladzkiej wyspie Delos. Była równie piękna jak Apollo. Artemida (Diana) była boginią łowów, władczynią lasów i dzikich zwierząt. Była także opiekunką młodzieży i żeglarzy. Artemida była także boginią Księżyca. Ludy Pelopnezu czciły ją jako boginię płodności i śmierci.

Dionizos (Bachus) był synem. Został małżonkiem Ariadny. Był bogiem wina i odradzającej się natury. Dionizos (Bachus) jako pierwszy bóg żył na ziemi, uczył ludzi jak sadzić i uprawiać winorośl aby potem otrzymać z niej wino.


Asklepios (Eskulap) był synem Apollina i Koronis. Został bogiem sztuki lekarskiej, której nauczył się od centaura Chirona. Pogłębiając swe praktyki zaczął wskrzeszać zmarłych. Rozgniewany Władca bogów zabił go piorunem, bo obawiał się skutków jego poczynań

Posejdon (Neptun) był bogiem wszelkich wód i istot wodnych, wysp i trzęsień ziemi. Był też bogiem koni, w księżycowe noce galopował po niebie. Mieszkał na dnie morza egejskiego w pięknym, podwodnym pałacu wraz z żoną nimfą wodną Amfitryną.

Hades (Pluton) uważany był za boga posępnego i strasznego ale sprawiedliwego. Rządził duszami zmarłych wraz z żoną Persefoną. Był bogiem świata podziemnego i dwóch państw zmarłych: Tartaru - świata złoczyńców i Pól Elizejskich - świata ludzi prawych. Jego imię oznaczało - niewidzialny.

Hestia (Westa) opiekowała się ogniskiem domowym, była symbolem każdego domu. Poświęcone jej ognisko znajdowało się w centralnym punkcie domu. Gdy wysyłano kolonistów w daleką podróż wręczano im pochodnię zapaloną w ognisku poświęconym Hestii, aby ci sami bogowie czuwali nad nimi.
Eos (Aurora) różanopalca bogni jutrzenki. Patronka wszystkich ludzi pracy wstających o świcie


Helios (Sol) Ognisty bóg słońce. Posiadacz pięknego rydwanu z płomieni, na którym według starożytnych przemierzał codziennie sklepienie niebieskie

Nike (Wiktoria) skrzydlata bogini zwycięstwa. Modlili się do niej wszyscy walczący, a po każdej wielkiej wygranej zwycięzca(zcy) oddawali jej hołd.


Herakles (Herkules) tego herosa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Pogromca lwa z Nemei, hydry z Lerny i zdobywca jabłek Hesperyd. U kresu swego żywota wzięty żywcem do nieba i uczyniony półbogiem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty