profil

Prawidłowości ewolucji

poleca 85% 221 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ewolucja prowadzi do powstania nowych gatunków, do większego zróżnicowania między gatunkami, oraz do powstania coraz to bardziej zmodyfikowanych organizmów.

Podstawą ewolucji są jej prawidłowości, do których zaliczamy:
a) postępowość - co oznacza, że ewolucja, według współczesnych nauk, jest traktowana nie jako ciąg zmian postępowych, pochodzących od form gorszych do lepszych, lecz jako historia ciągłego dostosowywania się organizmu do środowiska

b) nieodwracalność - wyrażona przez prawo Dolla: "Organizm nie może powrócić, nawet częściowo, do stanu poprzedniego, który został osiągnięty przez jego przodków". W przyrodzie może występować jednak tak zwany regres, czyli uproszczenie budowy. Nie jest to cofnięcie się w ewolucji, ale przystosowanie do środowiska, w którym żyje organizm [na przykład redukcja układów u tasiemca].

c) kierunkowość - wynikająca ze specjalizacji organizmów i ich przystosowania do określonych warunków życia. Może ona oznaczać rozwój na przykład tylko określonego narządu [długość szyi żyrafy]. Kierunkowość jednej lub kilku cech wynika z tego, że dana cecha zapewnia przewagę nad innymi organizmami żyjącymi w tych samych warunkach.

d) nierównomierność tempa rozwoju - ewolucja nie przebiega równocześnie, na przykład ponad dwa miliardy lat temu życie zatrzymało się na etapie pojedynczej komórki, a następnie w ciągu 10 milionów lat powstały wszystkie współcześnie żyjące organizmy.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

dobra praca

Bardzo dobrze opracowany tekst. Wielkie dzięki!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta