profil

Motyw tańca śmierci - przestroga czy pocieszenie.

drukuj
poleca 83% 597 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Motyw tzw. danse macabre, jest bardzo popularny w średniowieczu; polegał on na zobrazowaniu upersonifikowanej śmierci, jako rozkładającego się ciała kobiety, która zapraszała do tańca po kolei każdego człowieka, nie zależnie od jego położenia w hierarchii i zamożności, który to taniec obrazował więc wszechpotęgę śmierci wobec ludzi, oraz równość wszystkich wobec śmierci; w przedstawieniach tańca śmierci brały zwykle udział 24 osoby uszeregowane wg hierarchii; w Polsce mamy nawet jeden utwór, obrazujący taniec śmierci, jest to "Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią".

Podsumowując po kątem tematu: motyw tańca śmierci jest jednocześnie przestrogą, że każdy przecież kiedyś zakończy swój żywot doczesny (chociaż niby pociesza idea wiecznego życia po śmierci), więc należy się spieszyć z realizacją wszystkich swoich zamierzeń, póki starczy żywota; oraz jest pocieszeniem, że ostatecznie wobec śmierci wszyscy są równi: tak król jak i chłop, ale jednocześnie ta równość jest przestrogą, że jednak trzeba być uczciwym, aby dostać się do nieba.


Polecasz? Tak Nie
Podobne teksty:
W słownikach:
Komentarze (10) Brak komentarzy
16.5.2010 (19:02)

może komuś się przyda ;) bo mi już na pewno nie :) Pozdrawiam :) przyszłorocznych maturzystów ^^

16.5.2010 (19:01)

b) Pan Tadeusz- polonez jako symbol polskiej tradycji narodowej,

c) Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią- Wymowa tańca śmierci,

d) Obraz: Taniec Śmierci- Holbein Hans – Danse macabre,

e) Wesele (I akt) taniec – symbol pozornego pojednania i zbliżenia dwóch warstw społecznych,

f) Wesele (III akt) taniec chocholi – symbol marazmu i bezczynności społeczeństwa,

g) Obraz: Degasa Edgara Koniec arabeski- ukazanie piękna tańca przez autora,

h) Obraz: Dgas Edgar- Tancerka na scenie– impresjonizm,

i) Obraz: Gozzoli Benozzo- Taniec Salome- erotyczny taniec Salome zderzony ze sceną przedstawiającą kata przygotowującego się do ścięcia głowy Janowi Chrzcicielowi,

j) Tango - jako symbol odejścia od konwencji, zerwania ze starym, zapowiedź nowej, „szczęśliwszej” epoki.

3. Wnioski.

Polonez, chocholi taniec, walc, tango stały się niejako "bohaterami" literatury polskiej, na stałe wchodząc do kanonu jej symboliki. Niekiedy taniec nie pełni roli symbolu, lecz staje się po prostu tłem do ukazania przeżyć bohaterów. Motyw tańca wykorzystywany jest zarówno przez pisarzy jak i artystów. Taniec stał się inspiracją dla malarzy, którzy próbują uwiecznić piękno ciała w ruchu w rytmie muzyki. Na przełomie epok zaczął pełnić nowe funkcje i powstawały nowe jego odmiany.

17.12.2009 (18:27)

Mnie się również przydało do krótkiej notatki . Dzięki .

Teksty kultury