profil

Ujęcie milości w wybranych utworach literackich.

poleca 88% 102 głosów

Treść Obrazy
Wideo
Komentarze

Natura ludzka wzbogacona jest wieloma uczuciami. Najcenniejsze spośród nich to miłość. Spotyka się ją często, lecz każdy z nas odbiera ja inaczej. Czasem wydaje nam się, że możemy sobie poradzić bez niej. Czy jednak jest to prawda? Ja uważam, że bez nie poradzilibyśmy sobie. Jest ona bardzo potrzebna w życiu człowieka. Będę się starał udowodnić to na podstawie wybranych utworów literackich.

Pierwszym przykładem jakim przedstawię jest miłość Ligii i Winicjusza z książki „Qvo Vadis”. Ich związek przetrwał mimo wielu przeciwności losu. Myślę, że ich miłość jest tym jedynym rodzajem miłości, która daje prawdziwe szczęście i spełnienie. Nawrócenie Winicjusza, a potem wspólna z Ligią wiara w Chrystusa umacnia ich związek jeszcze bardziej, przynosząc im niezwykłą jedność. Miłość Ligii i Winicjusza to miłość w Chrystusie i być może dzięki temu okazała się taka głęboka i wielka.

Drugim przykładem jaki przedstawię jest związek tytułowych bohaterów z książki „Romeo i Julia” Williama Szekspira. Kochankowie są członkami dwóch zwaśnionych rodów. Ich rodzice nie pozwalają i być razem. Pomimo tego zakochani postanawiają być razem. Bieg wydarzeń sprawia, że oboje umierają.

Kolejnym przykładem może być z pewnością książka pod tytułem „Dzieje Tristana i Izoldy”. Główni bohaterowie również muszą się zmierzyć z przeciwnościami losu. Postanawiają być razem za wszelką cenę.

Podobną sytuację możemy zobaczyć w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Tutaj para kochanków znowu ma do czynienia z różnego rodzaju kłopotami. Akcja książki dzieje się w okresie wojen. Danusia zostaje porwana, a Zbyszko postanawia ją odszukać choćby miał zginąć. Pokazuje nam przez to jak bardzo ją kocha.

Opierając się na tych przykładach mogę śmiało powiedzieć, że najpiękniejsza miłość jest pomiędzy dwojgiem ludzi. Wiąże się ona czasem z wszelakiego rodzaju rezygnacjami i poświęceniami, ale to jest właśnie tym piękniejsze, że dla ukochanej osoby możemy zrobić dosłownie wszystko. Miłość jest najwspanialszą wartością życiową, na rzecz której warto zrezygnować z wielu rzeczy, gdyż jedynie w niej można odnaleźć szczęście.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi