profil

„Jeden utwór literacki nie przerobi ludzi są wszakże takie, które ich pobudzają do przetwarzania się.”

poleca 85% 132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pismo było jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Rozkazy wojskowe, listy, legendy. Wszystko to było pisane. Legendarni bohaterowie stawali się przykładami młodych chłopców. Nawet sam Aleksander Wielki sypiał z Iliadą pod poduszką. Utwory literackie, takie jak „Pan Tadeusz” przypominały Polakom o ich ojczyźnie. Są to egzemplifikacje utworów utrwalających w przekonaniach, czyli nie przerabiających ludzi. Teraz pora przejść do przeciwności tego rodzaju literatury, która jest tematem tego eseju.
Pierwszym utworem pobudzającym do przetwarzania się była Biblia. Księga ta była przez wiele lat i jest do tej pory wzorcem do naśladowania dla wielu ludzi. Biblia zawiera całą historię narodu żydowskiego oraz nauki i życie Chrystusa. Ale przede wszystkim zawiera prawo dane Żydom przez Boga. Na księdze tej opiera się religia, która ma drugie miejsce pod względem ilości wyznawców. Można właściwie do tego akapitu zaliczyć jeszcze Koran i Torę, które są także bardzo ważnymi księgami dla swoich wyznawców.
Drugim utworem tego typu jest „Mein kampf” Adolfa Hitlera. Książka ta pobudziła wielu ludzi do przetworzenia umysłu w myślenie nacjonalistyczne… lecz tylko pobudziła. Głównym czynnikiem były wystąpienia publiczne Hitlera i jego działania na korzyść kraju, jak np. zmniejszenie bezrobocia. A także propaganda Jozefa Gebelsa.

Trzeci utwór, który zaliczyłem do tego tematu to „Kapitał” Karla Heinricha Marksa, twórcy „naukowego socjalizmu”. Księga ta podobnie jak „Mein kampf” popchnęła rzesze ludzi do działania. Uważam iż utwór ten był główną przyczyną powstania komunizmu w Chinach. „Kapitał” był także wzorem postępowania dla Lenina. Twór Marksa przyczynił się także, tak samo jak „Mein kampf”, do śmierci wielu milionów ludzi, głównie w sowieckiej Rosji. Lecz sam utwór nie mógł przekonać ludzi do wywołania rewolucji. Musiała być do tego jeszcze dobra propaganda, którą potrafił przeprowadzić Lenin, a później Stalin.

Czwarty utwór tego typu to „Rok 1984” Orwella. Książka ta pokazała światu jak będzie wyglądał świat jeśli komuniści dojdą do władzy nad nim. Przekonało to zachodnie mocarstwa o niesłuszności ideologii komunizmu. Nie dopuściły one do ekspansji tej ideologii na zachód i dalej, do Ameryki. Ludzie z zachodu musieli jednak zobaczyć na własne oczy jak się żyje ludziom z bloku wschodniego. Dopiero to potwierdziło słuszność przekonań Orwella w ich umysłach.

Wszystkie wyżej wymienione utwory literackie w jakimś stopniu przyczyniły się do przeobrażenia ludzi. Nie doszłoby do tego gdyby nie pojawili się ludzie, którzy potrafili je wykorzystać do swoich celów, które dziś możemy uznać za dobre lub złe. Każda z tych ideologii miała swoje pozytywne założenia, które ludzie władzy zwykle wypaczali.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata