profil

Pierścienice.

poleca 85% 157 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pierścienice – to zwierzęta, których większość gatunków zamieszkuje środowiska wodne, przede wszystkim morza. Prowadzą tam życie organizmów wolno pływających, osiadłych lub żyjących w mule albo piasku dna morskiego. Grupa zwierząt, do której należy nasza dżdżownica, wywodzi się z morskich gatunków pierścienic, które przystosowały się do życia w glebie i w wodach słodkich.

Dżdżownica ziemna jest pierścienicą, ponieważ jej ciało składa się z segmentów, czyli pierścieni. Pierścienie te są tej samej wielkości i są w równym wieku.

Wyróżniają się segmenty tworzące siodełko, które bierze udział w rozmnażaniu. Wydziela ono śluz, z którego powstaje śluzowa obrączka tworząca kokon. W nim z jaj rozwijają się młode osobniki. Możemy też wyróżnić odcinek głowowy i zwężony odcinek ułatwiający drążenie korytarzy w ziemi.

Szczątki roślinne zjadane przez dżdżownice ulegają w ich przewodach pokarmowych całkowitemu rozdrobnieniu, ponieważ zwierzęta te nie potrafią przetwarzać materii organicznej w sole mineralne (są saprofagami). Dokonują tego ich kuzyni – wazonkowce, natomiast środowisku wodnym tę funkcję spełniają rureczniki.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta