profil

Ściąga

poleca b/d

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Cechą charakterystyczną klimatów zwrotnikowych są duże amplitudy dobowe temperatur. Opady występują najczęściej lub wyłącznie w półroczu letnim. W klimatach suchych są one sporadyczne lub całkowicie ich brak.
Klimat umiarkowany
- rodzaj klimatu, występującego na znacznej powierzchni półkuli północnej i półkuli południowej Ziemi, który cechuje się wahaniem średniej rocznej temperatury w granicach od 0°C do 10°C
2. Monsun – układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem.
Rozróżnia się:
- monsun letni
- monsun zimowy
3. Globalna cyrkulacja atmosfery - to krążenie powietrza na kuli ziemskiej. Wynika to ze zróżnicowania ciśnienia atmosferycznego w różnych szerokościach geograficznych.
4. Niż baryczny - to układ baryczny, w którym ciśnienie atmosferyczne maleje w kierunku środka układu i osiąga najniższą wartość w centrum.
5. Troposfera – najniższa warstwa atmosfery planety, zawierająca większość jej masy, w której temperatura zasadniczo maleje z wysokością.
Termosfera – zewnętrzna warstwa atmosfery planety, w której ma miejsce absorpcja promieniowania, co skutkuje wzrostem temperatury z wysokością.
Prąd zimny
- prąd morski niosący chłodniejszą wodę w stosunku do otaczającej wody akwenu.
B)
Bryza
- wiatr wiejący na wybrzeżu morskim. Zmiany kierunku wiatru, występujące w rytmie dobowym, wywołane są różnicami w nagrzewaniu się lądu i morza.
Wyż baryczny
– obszar wysokiego ciśnienia atmosferycznego, w którym najwyższe ciśnienie panuje w centrum układu.
Prądy ciepłe
– o temperaturze wód niesionych prądem większej niż temperatura wód otaczających. Kierunek: płyną z niższych do wyższych szerokości geograficznych.
Egzosfera
- warstwa atmosfery nie posiadająca określonej górnej granicy. Sięga od wysokości 700 km wzywż.Stratosfera - w jej dolnej cześci występuje warstwa ozonowa, która odbija część promieniowania ultrafioletowego, dlatego temperatura wynosi tam aż +10 st. Celsjusza. Sięga do wysokości ok 50km
Klimat równikowy obejmuje część obszarów kuli ziemskiej położonych między 20°S oraz 20°N.
Strefa okołobiegunowa
- strefa ta charakteryzuje się średnimi temperaturami w najcieplejszym miesiącu poniżej 10C, opady: głównie śnieg. Dzieli się na klimat subpolarny i klimat polarny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty